Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) ile Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (CGFT) ve Hello Tomorrow Türkiye tarafından düzenlenen “Temiz Enerji, Bilim ve Teknolojide Kadın Liderler” uluslararası konferansı, önemli isimleri bir araya getirdi

Konferansta konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kadınların temiz enerji, bilim ve teknolojideki işgücüne katılım oranının çok az olduğunu, bu sektörde kadınların iş gücünün yarısından azı olduğunu söyledi. Sabancı, kadınların karar vermede yeteri kadar temsil edilmediklerini vurguladı.

Sabancı, temiz enerjinin daha düşük karbon yoğunluklu ve daha sürdürülebilir enerji sistemine geçişin merkezi olduğunu vurgulayarak, teknoloji ve inovasyonun kritik kavramlar olduğunu ifade etti.

Konferansın, kadınların rolüne daha fazla odaklanmak için yapıldığını bildiren Sabancı, kadınlar ve erkeklerin aynı adil fırsatları hak ettiğini söyledi.

Enerji sektöründe kadınların işgücünün yüzde 20’sini oluşturduğunu, bu oranın temiz enerji alanında yüzde 32 seviyesinde olduğunu belirterek, petrol ve gazda bu oranın, yüzde 22’ye kadar düştüğüne işaret etti.

Kadınların enerji sektöründe liderlik pozisyonlarındaki temsil edilmesinin çok daha gerilerde olduğuna dikkat çeken Sabancı, IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) tarafından 2017 yılında düzenlenen bakanlar toplantısını hatırlattı. Sabancı, bu toplantıya 39 ülkenin katıldığını ve üst düzey görevlerde bulunan 4 kadının bulunduğunu vurguladı.

Sabancı, 2018 yılında da dünyanın en büyük 100 petrol ve gaz şirketi arasından yalnızca birinin kadın CEO’ya sahip olduğuna işaret etti.

Sabancı, Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rakamlarına göre, kadınların dünya nüfusunun yüzde 52’sini oluşturduğunu, bilimdeki kadın araştırmacıların oranının ise sadece yüzde 30 olduğunu da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz