ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, bakanlıktaki DEAŞ’a Karşı Koalisyon toplantılarından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nın sonrasında oluşturulması düşünülen güvenli bölgeye bir milyon mültecinin yerleştirilmesine yönelik bir soruya cevap veren Jeffrey, bu konu ile ilgili Türkiye’den bazı güvenceleri aldıklarını söyledi.

Jeffrey, Kuzey Suriye bölgesine o bölgeden gelen mültecilerin gönderileceğini ve sürecin tamamının Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) kuralları dahilinde yapılacağını ifade etti.

Türkiye’nin buna yönelik olarak UNHCR ve ABD ile iletişim halinde olduğunu da vurgulayan Jeffrey, bu mültecilerin içinde 350 bin de Kürt’ün bulunduğunu, bu Kürtlerin bir kısmı DEA’tan kaçarken, diğer bir kısmının ise PYD/YPG’den dolayı Kuzey Suriye’den kaçtığını söyledi. Jeffrey, kaçanların şimdi yeniden bölgeye geri dönmek istediklerini ifade etti.

Bununla beraber ABD’nin Mazlum Kobani olarak tanınan PKK terör örgütü liderlerinden Ferhat Abdi Şahin’e olan desteğine yönelik başka bir soruya cevap veren Jeffrey, ABD’nin, kişileri ve bireyleri desteklemediğini öne sürdü. Jeffrey, ABD’nin SDF ve yönetimine DEAŞ’a karşı geçici ve dönemsel destek verdiğini, Suriye’deki herhangi bir grubun geleceğine yönelik herhangi bir anlaşma yapmadıklarını, burada önemli olan konunun DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması olduğunu söyledi.

Jeffrey, ülkesinin Suriye konusundaki görüşünün, BMGK’nin 2254 sayılı kararında da belirtildiği ifade edildiği gibi tüm Suriyelileri kapsayan adil ve açık bir seçim olduğunu bildirdi.

Jeffrey, “Bunu bölgedeki her gruba belirtmekteyiz. SDG ile Kuzey Suriye’de görüştüğümüz gibi muhalif gruplarla da Oslo ve Kahire’de görüşmekteyiz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz