İstanbul’da önce minibüs ve taksi ücretlerine gelen zamların bir yenisine bu kez tüm ulaşım ücretlerine %35 zam gelmesinin ardından CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde kullandığı “Her Şey Güzel Olacak” sloganı zamlar sonrasında İstanbul halkı tarafından taraflı tarafsız herkes tarafından “Her Şey Zamlı Olacak” anılmaya başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren zamlı tarifenin uygulamaya başlayacağı açıklandı. Yapılan yazılı açıklamada Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) dünkü toplantısında, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin (İSTESOB) teklifiyle İstanbul’daki toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar alındığı belirtildi.

Gelen %35’lik zam sonrasında elektronik bilet fiyatları 2,60 liradan 3,50 liraya, öğrenci biletleri 1,25 liradan 1,75 liraya, tam mavi kart ücreti 205 liradan 275 liraya, öğrenci kartı da 40 liradan 50 liraya yükselmiş oldu.

Gelen zamlar sonrasında aktarma ücretleri birinci aktarmada 2,50 lira, ikinci aktarmada 1,90 lira diğer tüm aktarmalarda da 1,20 lira olarak elektronik biletlerden kesilecek.

Gelen zam sonrasında ayrıca şehir hatları vapur fiyatları da bu zamdan nasibini alarak 2,60 lira olan hatlar 3,50 liraya, 2,70 lira olan hatlarda 3,65 lira ve 3 lira olan hatlarda 4 liradan vatandaşın hizmetine verilecek.

Son üç yıldır hiç zam yapılmayan İstanbul’da ulaşım araçlarına en son zam 2017 yılının Mayıs ayında yapılmıştı. İstanbul Belediyesi yaptığı açıklamada son zamlardan sonra maliyetlerin %43 oranında artmasına rağmen bu zamların İstanbul halkına yansıtılmadığının üstü ayrıca çizildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz