İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’na davet edilemediğini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

 Yapılan yazılı açıklamada, Daha önce yapılan bir toplantıya İmamoğlu’nun katıldığı hatırlatılarak, “Kendisi daha önce toplantımıza katıldığı halde bugün basın mensuplarına ‘Davet edilmedim’ şeklinde yaptığı açıklamalar bizim gene olarak devlet geleneğimize uymamaktadır.” denildi.

İstanbul’da 26 Eylül 2019 saat 13.59’da yaşanan deprem sonrasında tüm kurumların temsilcilerinin katılımı ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı hatırlatıldı.  Toplantı sonrası gece boyun sürecek Acil Durum ve AFAD Yönetim Merkezi faaliyetlerinin 27 Eylül sabah saat 10.00’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün Hasdal yerleşkesinde herkesin katılımı ile devam edilmesi kararı alındı” denildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından bu toplantı için tüm görevliler orada bilgilendirilmiş ve bu toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu olmak üzere İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Üyeleri ve Hizmet Gruplarında görevli olan yetkililer dahil 269 kişi katılmıştır.

Bu yapılan toplantıya 269 görevli katılırken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıya katılmazken, İBB’den başta Genel Sekreter Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı başta olmak üzere temsilci hazır bulunmuşken kendisinin aslında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nun doğal bir üyesi olarak bu toplantıya katılması görevi ve sorumluluğudur.” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz