İspanya’da yeni vaka sayılarının hızla artması 6 aydır ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal dün gece itibarıyla sona erdi. Sokağa çıkma yasağının bitmesinin ardından OHAL’in kaldırılmasıyla birlikte İspanyollar bulundukları kent meydanlarına akın ederek kutlamalar yaparken Madrid’deki Puerta del Sol meydanında toplanan maskesiz yüzlerce kişi sosyal mesafesiz sokak partisi düzenledi. Meydanlarda toplanan kişilerin neredeyse çoğunlu gençlerden oluşurken gençler salgını unutarak hep birlikte şarkılar söyleyerek kutlamalarına devam ettiler.

Barcelona halkı ise OHAL’in bitmesi üzerine kent meydanına ve plajlara akın derken maskesiz gençler “Özgürlik” sloganları attılar. Barcelona’daki kutlamalarda çok sayıda havai fişek kullanılması üzerine polis kalabalığı dağıtmak için müdahale etti.

OHAL’in sona ermesinin ardından Madrid ve Barcelona’yı aratmayan görüntüler ülkenin iki büyük kenti Bilbao ve San Sebastin’da da çılgın partiler yapıldı. Yasağın bittiği ilk dakikalardan itibaren binlerce kişi sokaklara dökülürken yüksek sesle müzik dinlenirken bir gece kulübünün önünce çıkan bir kavgayı ayırmak isteyen bir polisin yaralandığı öğrenildi.

OHAL’in kaldırılmasının ardından yapılan kutlamalarda yaşanan taşkınlıklar üzerine Madrid Belediye Başkanı yaptığı açıklamada “Yaşanan olaylar gerçekten üzücü, yönetimlerin aldığı kapanma kararlarının özgürlük kurallarını çiğnemek için olmadığını ifade etti.

Yasağın kalmasının ardından bu sabahtan geçerli olmak üzere kentlerde buluna tüm kafeler ve restoranlar gece 23:00’e kadar açık olacak ve bir masada en fazla 4 kişi oturabilecek. Kafe ve restoranlar kapalı alanlarında kapasitelerinin en fazla %30’u kadar müşteri bulundurabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz