Resmi gazetede bugün yayınlanan açıklamaya göre İnternet salonlarının anaokulları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az yüz metre mesafede bulunması gerekeceği açıklanırken bu okul ve yurtların haricinde örgün eğitim kurumlarından, özel öğretim kursları, yükseköğretim kurumları bundan muaf tutulacak.

Belediyeler tarafından iş yeri ve çalışma ruhsatı verilirken mabet, yurt, okul ve bunlara ait binalara ruhsat verilirken mevzuat gereği daha önce eğlence yerleri, umuma açık istirahat yerlerine ilave olarak internet kafeler de eklendi.

Resmi gazetede yayınlanmasının ardından artık internet kafeler de meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri ile alkollü içkilerin açık olarak satışının yapıldığı yerler için alınması gereken işyeri ve çalışma ruhsatı almaya tabi oldular. Ayrıca tüm internet kafelerde masalar ve sandalyeler arasında müşteri veya internet kafe çalışanlarının rahatça servis yapabilecekleri kadar boşluk bırakmaları zorunlu tutulurken ayrıca sandalyelerin sırt sırta olması gerektiği açıklandı.

İnternet kafe açmak için bugünden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olma şartı getirildi. Ayrıca işletme sahibinin bitirdiği okulun ders müfredatında en az iki dönem bilgisayarla ilgili ders aldığını belgelemek şartı aranacak. İşletme sahibinin bu belgelere sahip olmama durumunda internet kafede çalışacak olan sorumlu müdürün bu belgelerden birine sahip olması gerekirken internet kafelerin amaçları dışında başka bir faaliyette bulunmaları da yasaklanırken 4 yıl içinde tüm internet kafe salonlarının bodrum tabir edilen zemin alt katlarında faaliyet göstermelerine de son verileceği açıklandı.

Ayrıca internet kafenin pencerelerin dışarıdan içerisinin görünmesini sürekli olarak engellemeyen perde, jaluzi gibi malzemeler ile kapatılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz