Bankacılık ürünlerinden yararlandıktan sonra gerekli anlaşmalara sadık kalmayan banka müşterileri için bir yasal takip dosyası açılır. Krediyle kredi kartı ödemelerini 90 gün içerisinde gerçekleştirmeyen ve bankanın son olarak tanıdığı 7 günlük süre sonunda da borçlarını kapatmadıkları takdirde, idari takip ile karşı karşıya gelecektir. Bu süre dolduktan sonra icra işlemi gerçekleşir. Eğer icranızın yersiz olduğunu düşünüyorsanız ve icradan kurtulmak için ne yapabilirim diye soruyorsanız yazımızın devamında atmanız gereken adımları açıklayacağız.

İcra takibi için bulunduğunuz semtin ilgili İcra Müdürlüğü’ne giderek dilekçe vermeniz gerekmektedir. Genellikle banka müşterilerinin yersiz mağduriyetleri için verilen bu dilekçeler aynı gün veya takip eden sonraki iş günü kayda alınmaktadır. Fakat icraya itirazınızda haksız iseniz, banka size tazminat davası açabilir ve borcunuza ek olarak ücret talep edebilir. Bu yüzden icraya itiraz etmeden önce haklı olduğunuzdan emin olunuz.

Ödeme emrinin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren, sonraki 7 gün içerisinde ya borcunu ödemeli ya da icra itiraz dilekçesi hazırlamalıdır. Hazırlanan bu dilekçeler, ilgili İcra Müdürlükleri’ne teslim edilmelidir. İcra takibinin kesinleşmesinin akabinde tebliğ edilen ödeme emri süresi için itiraz hakkı kullanıldığı takdirde, icra takibi durdurulur. Ancak alacaklı duruma itiraz eder ve itirazı kaldırabilirse, yani bankalar mevcut alacaklarını haklı gösterip icrayı tekrardan devam ettirebilir. Bu durumda ise yapabilecek pek bir şey yoktur.

Eğer bir icralık durumuna düşeceğinizi önceden varsayarsanız, bankalardan borcunuz oranında bir ihtiyaç kredisi temin etmeniz gerekmektedir. 90 gün içerisinde ödenmeyen borçların kapatılmasına ilişkin çekmek istediğiniz kredi başvurularının değerlendirilmesinde en önemli etken kredi notunuzdur. Kredi notu sorgulaması yaparak kredi çekebileceğinize ait bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz