Hafta içinde İBB  Halk Ekmek ürünlerine %40 oranında zammın açıklanmasından sonra İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin  açıklamalarda bulundu Çetin yaptığı açıklamada “ Hayat şartları bir çok ile oranla İstanbul’da daha pahalıdır. Ekmek fiyatlarının da diğer illere göre İstanbul’da daha yüksek olması gerekirken halen 250 gram ekmeği 1 lira 25 kuruştan satıyoruz. Ama bu rakam fırıncıları kurtarmıyor. Fırıncılar ve Ekmek satıcıları odası olarak ekmeğin 200 grama indirilmesi ve fiyatının da 1 lira 50 kuruş olması talebimiz var. Yönetim olarak böyle bir karar aldık ve yetkililere zam talebimizi sunduk. Önümüzdeki günlerden itibaren ekmeğin 200 gram olmasını ve 1 lira 50 kuruştan satılması talebimize olumlu cevap bekliyoruz” dedi.

Açıklamalarına devam eden Erdoğan Çetin “Bizim zam talebimiz %20 oranlarında. İstanbul Halk Ekmek zamları siyasi olarak yapıyor. Francala ekmek hariç tüm ürünlerine %40 zam yaparken normal francala ekmeğe zam yapmayarak bizi vatandaşla karşı karşıya getiriyor. Bizim fırınlarımızda satışlarımızın büyük bölümü francala ekmek.

Konu hakkında vatandaşlarda yaptıkları açıklamada “ Halk ekmek normal ekmek hariç tüm ekmeklere büyük bir zam yaptı. Ama normal ekmeğe zam yapmadı. Bu fırıncıların satışlarını etkilemeye başlayacaktır. Halk ekmek zam yaparsa normal fırıncı da zam istemekte çok haklı. Bizler Halk Ekmeği daha ucuz olduğu için alıyoruz” dediler.

Halk Ekmek ürünlerine yapılan zam sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri henüz bir açıklama yapmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz