Trabzon’da meydana gelen olayda kentte bir restoran işleten Cengiz Şahin bir galeriden 2017 yılında 113 bin lira ödeyerek üretici firması Japon olan sıfır kilometre bir araç aldı. Aracını aldıktan kısa bir süre sonra aracının sağ arka kapı kısmında göçükler olduğunu fark eden Şahin aracını satın aldığı bayiye giderek durumu anlattı. Bayi yetkilisinin verdiği cevaplardan hoşnut olmayan Şahin avukatı aracılığı ile önce savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduktan sonra Japon otomobilini satan yetkili bayi hakkında “ayıplı malın iadesi” için dava açtı.

Şahin tarafında açılan dava Trabzon Tüketici Mahkemesi’nde görülürken bilirkişi raporu istendi. Bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda Şahin’in otomobilinde gözle görülür ayıplar olduğunu ve bu ayıpların kullanım hatasından kaynaklamadığını belirterek Şahin’i haklı buldu.

Tüketici Mahkemesi 113 bin liraya Cengiz Şahin’e satan yetkili bayiye paranın iadesine hükmetti. Mahkemenin kararı temyizinin ardından dava dosyasını Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 5’inci Hukuk Dairesi de inceledi. Yerel mahkemenin para iadesi kararını onayan hukuk dairesi “ Kaportasında kusur olan aracı satan bayinin bu sorumluluğu üstlenmesi gerekir” gerekçesi ile otomobilin satış yapıldığı dönemdeki bedelinin iade edilmesine karar verdi. Bu karar üzerine Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’de Hukuk Dairesi gibi tüketici Cengiz Şahin’i haklı bularak satılan aracın ayıplı mal olduğunu ve yetkili bayi tarafından bu paranın Cengiz Şahin’e geri ödenmesi konusunda verilen kararları onadı. Verilen karara göre yetkili bayi aracın parasını Cengiz Şahin’e geri ödeyecek.

Aracının parasını geri alacak olan Cengiz Şahin’de yaptığı kısa açıklama ile “İade edilecek paramla yerli otomobil alacağım” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz