Son zamanlarda sokak hayvanlarına yönelik şiddetin artması sonucu TBMM’yi harekete geçerek yeni bir yasa teklifi için toplanacak. Ak Parti tarafından hazırlanan hayvan haklarını korumak için hazırladığı yeni yasa teklifini Meclis gündemine taşımaya hazırlanıyor.

Çıkarılması düşünülen yeni yasa ile birlikte hayvanlara eziyet eden, işkence uygulayan ve hayvanları öldürenlere ağır hapis cezası verilmesi gündeme geliyor.

Yapılacak yeni yasal düzenleme ile birlikte hayvanlara uygulanan şiddet ve işkenceler gibi durumlarda olaya müdahale etmesi için hayvan polisi kurulması da öngörülüyor. Hayvan polisinin kurulma amacı hayvanlara işkence ve eziyet edenlere anında müdahale edilerek yakalanmalarını ve kısa zamanda yargı önüne çıkarılması için sağlamak olacak. Hayvan dövüşü yapanlara ve bu olaylara iştirak edenlere de hayvan polisi anında müdahale edebilecek.

Belediyelere sokak hayvanları için yetki verilecek ve belediyeler için oluşturulacak özel bir fon sayesinde düzenli olarak belediyelere ödeme yapılacak. Tüm belediyelere yıllık bütçelerinin. %1’lik bölümünü sokak hayvanları için kullanma zorunluluğu getirilecek bu bütçenin sağlanması içinde belediyelerin emlak ve çevre vergisinin bir kısmının, bu fona aktarılması da öngörülüyor.

Yeni çıkacak yasa ile birlikte tüm belediyeler sokak hayvanları için barınak sayısını arttırmak ve kısırlaştırma faaliyetleri için mecbur tutulacaklar ve sokak hayvanları için belediyelere rehabilitasyon merkezi kurma zorunluluğu getirilecek. Bu merkezler ve barınaklar 24 saat video kameralarla izlenecek ve isteyen vatandaş kendi belediyesine ait web sitesinden online olarak barınakları izleyebilecek.

Apartmanlarında evcil köpek besleyen vatandaşlara şayet köpekleri çok havlıyorsa gece yatarken ağızlık takması zorunlu hale getirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz