Malum kredi alırken bankalar vasıtasıyla bireysel, ev ve araç gibi bireysel banka kredilerinde kredi sigorta harcaması diye adlandırdığımız sigortalama yapılır ve bedeli bizden tahsil edilir. Bunun maksadını kısaca ifade edersek, kredi çeken bireyin ölümü veyahut iş göremez hale gelmesi durumunda kredi sigorta firması tarafından toplu ödenir ve vefat eden bireyin mirasçılarına borç intikal etmez Malullük veyahut iş göremezlik halleri sigorta poliçesinde isteğe bağlıdır ve kredi alırken poliçeye eklenmesi lazım bir diğer deyişle bir nevi özel yargı eklenmesi koşuluyla geçerlilik kazanır.

Evvela bireysel kapsamda olan, tüketici kredileri, ev kredileriyle araç kredileri bireysel banka kredileri kategorisinde değerlendirilir ve krediyi alan insana banka vasıtasıyla hayat sigortasıyla sigortalanır ve ismine poliçe düzenlenir, bankalar burada kurnazlık yapmaktadır. Bilhassa poliçe düzenlenirken süratli bir biçimde geçiştirilir ve herhangi bir sağlık sorunu mevcut değildir diye poliçe imzalamanız sağlanır.

Kredi alırken sizlere önerimiz eğer mevcut ise bir rahatsızlığınız örnek vermek gerekirse tansiyon, şeker rahatsızlığı, örneğin diyaliz ya da kanser tedavisi alıyorsunuz, bunu bir diğer deyişle rahatsızlığınızı poliçenize ekleyiniz. En çok @ fazla sigorta harcamanız olur ki buda vereceğiniz bir senelik sigorta harcaması 60 değil de 100 olur en çok.

Normalde hayat sigortası mecburi değildir ve hayat sigortası mevzusu bütünüyle bankaların kurnazlığından kaynaklanır. Tüketici Yasası’nın 5. Maddesine ters olan hayat sigortası mecburiyeti, uygulanan kredi sözleşmesi ile kredi alıcılarına mecburi duruma getirilir. Normalde çok yararlı bir şey olan yaşam sigortası, poliçe hatalı doldurulduğunda hiçbir anlam ifade etmez. Her zaman ifade ettiğimizi tekrarlıyoruz, kredi almadan önce size yapılan sözleşmeyi özen göstererek okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz