Yaşam sigortaları düzenli koşullar altında geçerlidir. Örnek vermek gerekirse intihar edecek olursanız, kredi borcunuz sigorta vasıtasıyla ödenmeyecektir. Yada bankaya bir rahatsızlığınız olmasına rağmen sigorta poliçesi yaptırırken iletmezseniz, o rahatsızlıktan vefat ettiğinizde sigorta, kredi borcunuzu ödemeyecektir. Bankalar menfaatlerine yaradığı için, poliçe hazırlarken sizlere sağlığınızla ilgili bir şey sormaz, siz bunu takip etmeli ve sigortası kanunlarda ifade edilen biçimde doldurmalısınız.

Ev kredisi alırken evi güvence altına alan banka, esasen borcunu garantiye almıştır fakat birde yaşam sigortası yapıp ekstra kazanç elde etme peşindedir. Banka yaşam sigortasını sizlere illaki yaptırıyorsa, başka yerlerde de yaşam sigortası yapabileceğinizi, o bankaya yaptırmak mecburiyetinde olmadığınızı öğrenmeniz gerek. Daha cazip ödeme şartlarındaki yaşam sigortaları da temin edebilirsiniz. Bankalar kredi kullanmaya gelen kullanıcılara en fazla miktardan yaşam sigortası yapar bunu ihmal etmeyin.

Banka sizlere kredi aldırırken yaşam sigortası yaptı ve başınıza birşey geldi çalışamaz hale geldiniz, banka borcunuz nasıl olacak? Yaşam sigortası öder şeklinde aklınızdan geçiriyorsunuz değil mi? Esasen o denli basit değil. Yaşam sigortası poliçesi düzenlenirken banka sizlere genel sağlık durumunuzu sormak mecburiyetinde. Örnek vermek gerekirse kalp hastası iseniz, bunu poliçede ifade etmeli ve ona istinaden poliçe düzenlenmeli. Bankalar genelde bu şekilde yapmaz, sizlere sormadan sağlıklı olduğunuzu farz ederek yaşam sigortası poliçenizi düzenler. Kalp hastasısınız ve kalp krizinden öldüğünüzü varsayalım, banka ölüm evrakınızı aldıktan sonra araştırma yapar, kalp hastası olduğunuzu belirlerse, poliçede bu vaziyet ifade edilmediği için kredi borcunuzu ödemez ve borcu varislerinizden tahsil eder. Gördüğünüz gibi işiniz o kadar da basit değil fakat bilinçli hareket eder ve yaşam sigortası poliçenizi, sigorta sözleşmenizi madde madde okursanız bu vb. Durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Yaşam sigortası yaptırmak yararlı bir şey fakat bunu da akıllıca yapmanız icap ediyor.

Hayat sigortası ödeme yapmıyor düşüncesine kapılmamak için;
• Hayat sigortası düzenlerken bütün bilgilerinizi düzgün ve doğru doldurun.
• Hayat sigortasının tamamen içeriğini öğrenin. Yalnızca ölüm halinde mi yoksa iş görememezlik halinde de ödeme yapıyor mu bilgi edinin.
• Hayat sigortası sözleşmesini özen göstererek okuyun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz