Gebelik döneminde ortaya çıkmakta olan tansiyon sorunları annenin yanı sıra bebek sağlığını da tehlikeye sokabilmekte. Hamileliğin 20. haftasının ardından ortaya çıkmaya başlayan gebelik tansiyonu, toplum içerisinde genel olarak ‘gebelik zehirlenmesi’ ismiyle bilinmekte olan preeklampsi hastalığına sebep olabiliyor. Hamileliklerin %3 ila %4’ünü etkilemekte olan preeklampsi hastalığı, %16’lık bir seviyeyle anne bebek ölümlerinin sebeplerinin arasında ikinci sırayı almış durumda. Anne adayı olan kişinin, kendi alanın uzman hekimler aracılığıyla sıkı bir biçimde takip edilmeye başlanması ve en uygun zaman içerisinde doğumun gerçekleştirilmesi gerekli.

Halk içerisinde büyük tansiyon ismiyle geçmekte olan sistolik tansiyonun 140, küçük tansiyon yani bilimsel adıyla diasitolik tansiyonin da 90’ın üstünde bulunması hipertansiyon şeklinde tanımlanır. Gebelik öncesinde yüksek tansiyon tanısı alan kadınlar ise genel olarak kronik hipertansiyon hastaları olarak öne çıkmaktadır. Hamileliğin 20. haftasının ardından ortaya çıkmış olan lakin idrarla protein atılımının yanı sıra organ hasarının eşlik etmemekte olduğu gebelik tansiyonu, bir başka durum olmuş durumdayken, üçüncü tabloyu ise preeklampsi oluşturmuş olur.

Gebelik tansiyonunun sebebi tam bir şekilde belirlenemiyor. Bunla beraber C vitaminiyle ilgili eksikliğin yanı sıra hasta olan kişinin kilosu, daha önceki dönemlerde tansiyon rahatsızlığının bulunup bulunmaması, çoğul gebelik ve genetik yatkınlık, benzerindeki türlü unsurlar tartışma konusu oluyor. Fakat daha önceki hamileliklerinde tansiyonu yükselmiş hastalar üzerinde biraz daha dikkatli olunması konusunda da yarar vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz