Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri pandemi döneminde evde kalan vatandaşları Sağlık Bakanlığı’nın da adı kullanılarak hediye internet içerikli linklerle vatandaşların cep telefonlarına zararlı yazılım yüklendiğini tespit etti.

Yapılan araştırmalarda vatandaşların bu linklere tıklamasıyla yüklenen zararlı yazılımla telefonlarına uzaktan erişim sağlandığı ve mobil bankacılıklarına giriş yapıldığı anlaşıldı.

Şüphelilerin zararlı yazılımla mağdurların banka hesaplarına ulaşarak onlar adına online kredi çekerek çektikleri paraları üçüncü şahıslara aktardıktan sonra bu paralarla kripto para alarak çalınan paranın izini kaybettirdikleri tespit edildi.

Yapılan araştırmalar üzerine 8 kişilik şebeke elemanlarının İstanbul ve Ağrı’da bulunan lüks rezidanslarda yaşadığı belirleyerek 23 Şubat Salı günü belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyerek 8 kişi gözaltına alınarak, Ankara Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Eş zamanlı operasyon esnasında şüphelilerin kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız silah, 100 dolu fişek ile suçta kullanıldığı tespit edilen çok sayıda dijital materyal ile suçta kullanılan hesaplara ait banka kartları ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin banka ve kripto para borsalarındaki hesap hareketlerinden yaklaşık bu yolla 5 milyon TL civarında vurgun yaptıkları tespit edilirken şüphelilerin cep telefonlarının incelenmesi esnasında telefonlarını ele geçirdikleri kişilerden çaldıkları parayı banka şubesindeki ATM’de halay çekerek aldıkları anlara ilişkin video bulundu.

Görüntüde iki şüphelinin, halay çekerek parayı çekerken, cadde üzerindeki araçta bekleyen arkadaşlarının onları cep telefonu ile görüntülediği görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz