GÜBRETAŞ, bilinçli tarımı yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin her bir yöresinde yurtdışında kurduğu model üretim alanlarında yapılan hasatlarda yüksek verim alyor.

GÜBRETAŞ’ın zeytin tarımında verim ve kalitenin artırılması için Balıkesir’in Gömeç ilçesindeki model üretim alanı uygulaması için “Hasat Günü Etkinliği” düzenlendi.

Toprak analizi sonuçlarına göre hazırlanan bilinçli bitki besleme programı ile arazide yağlık zeytinde ağaç başına 60 kilo üzerindeki hasatla “var yılı”ndaki il ortalamasına göre 2,5 kat, Türkiye ortalamasına göreyse 4 kat verim elde edildi.

GÜBRETAŞ’ın bilinçli tarımı yaygınlaştırmak amacıyla yaptığı model üretim alanlarındaki çalışmalar ve bu arazilerden elde edilen sonuçlarla ilgili bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, geçen yıl 18 noktada yapılan model üretim alanı uygulamasının sayısını 2019 yılında katlayarak artırdığını söyledi.

Yaygın üretimi yapılan 13 çeşit tarımsal ürün için bu yıl 30 farklı noktada model üretim alanının kurulduğunu bildiren Özyürek, bu alanlardan 27’sinin Türkiye’nin değişik noktalarında, ikisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve birinin de Azerbaycan’da yapıldığını söyledi.

Zeytine uygun iklim ve arazi koşullarına sahip olan Türkiye’nin zeytin üretimi ve satışında dünyadaki en büyük 5 ülkeden biri olduğunu vurgulayan Özyürek, “Bu üründe sahip olduğumuz potansiyeli daha iyi değerlendirebildiğimiz takdirde zirveye yükselmek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak mümkün. Zeytin ticaretindeki potansiyelimizi değerlendirmenin yolu verim ve kaliteyi arttırmaktan, bunun yolu da bilinçli tarımdan geçiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz