Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akıllı telefon kullanımının artmasıyla beraber internet kullanımı da bir o kadar arttı. Dolandırıcılar şimdi de internet ortamını kendilerine kaynak olarak görmeye başlayarak çeşitli yöntemlerle vatandaşı kandırmanın yöntemlerini geliştirmeye başlarken son günlerde kendilerini Google’dan aradığını söyleyerek vatandaşı dolandırmaya çalışanların sayısında büyük artış olduğu tespit edildi.

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar Google adını kullanarak yapılan dolandırıcılığa dikkati çekerek “ Google’ın ülkemizde resmi fatura keseceği ve hizmet karşılığı para talep edeceği bir çağrı merkezi yoktur. Bu şekilde sizi arayanlar olursa bu kişilere itibar etmeyerek durumu hemen polise bildirin” denildi.

Vatandaşları arayan bazı dolandırıcılar da kendilerinin Google tarafından arandığını, Google haritalarda yerinizde hata var. Bu değiştirmek ister misiniz? gibi sorularla özellikle işletme sahiplerini hedef alarak evet cevabı almaları üzerine para talep ettikleri ve adresi düzelttikleri ancak bu işlemin ücretsiz bir şekilde Google İşletme Hesabı üzerinden düzeltmeler kolaylıkla yapılabiliyor. Bunun için herhangi bir ücret ödememesi gerekir.

Bu konuda bazı sitelerin kurulduğu ve bu siteler üzerinden işletme sahipleri ile irtibata geçildiği, hedef kitle olarak da özellikle küçük çaplı ve reklam bütçesi yok denecek kadar az olan işletmelerin hedef seçildiği öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz