Giresun’da “orta kol” olarak adlandırılan 250 ile 500 rakımlı bölgede üreticiler fındıklarını toplamaya başladılar. Giresun’da 500 ve üzeri rakımdaki yerlerde fındık hasatı 13  Ağustos tarihinden sonra başlayacak.

Bu yılki fındık taban fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Giresun kalite için 17, levant kalite için 16,50 lira olarak taban fiyat açıklaması üreticilerin yüzünü güldürmüştü..

Konu hakkında açıklamalar yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan “İlimizde sahil kesiminde bulunan fındıklıklarda fındık hasadına başlandığını, bu yıl taban fiyatının erken açıklanması sonrasında üreticilerin kafalarında soru işareti bırakmadığını ve bu yıl verilen taban fiyatların geçtiğimiz yıllara oranla daha yüksek olması fındık üreticilerini çok memnun ettiğini” dile getirdi.  

Açıklamalarına devam eden Karan “ Uzun bir aradan sonra fındık üreticisinin kafasının rahat olduğunu, ürününün ne kadar edeceğini biliyor olması ve emeğinin karşılığını alacak olmasının huzurunu yaşadığını” söyledi.

Bu yıl 700-750 bin ton civarında bir rekolte beklediklerini, geçtiğimiz yılın adeta fındıkta “yokluk senesi” olduğunu, Fiskobirlik ve TMO’nun fındık alımı konusunda ortak hareket etmelerini bekledikleri ifade edildi.

Bu yıl ki fındık taban fiyatları ve rekolte hakkında fikirlerini belirten fındık üreticileri “ Hükümetimizin fındık taban fiyatlarını erken açıklaması ve bizlere uygun rakamlar belirtmesi bizi memnun etti. Geçtiğimiz yıl hem fındığımız yoktu, hem de taban fiyatlar bizi hiç memnun etmemişti. Bu yıl hem fındık çok, hem taban fiyatlar istediğim rakamlar civarında. Uzun bir süre sonra ilk kez emeğimizi almaktan dolayı heyecanlı ve mutluyuz. Şu an için tek beklentimiz TMO ve Fiskobirlik’in fındıklarımızı almaları için ortak karar alıp bunu uygulamalarıdır” dediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz