Türkiye’nin uzun süredir en çok konuşulan gündem maddelerinden olan “Futbolda Şike” davası Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin usul eksikliği nedeniyle bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanmasının ardından bugün karar açıklandı. Bugün görülen davada 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarındaki hüküm verilen sanıkların davaları ayrı ayrı görüldü.

 Mecnun Otyakmaz, Ümit Karan ve Şekip Mosturoğlu’nun da bulunduğu 20 sanıklı dava mahkemede ilk olarak ele alınırken duruşmaya Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç izleyici olarak katılırken Hazine ve Maliye Bakanlığı avukatı davaya katılma talebinde bulundu. Bakanlığın bu talebini sanık avukatları reddini mahkemeden istemeleri üzerine mahkemede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın katılma talebini reddetti. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, şike ve teşvik primi iddialarından sanıkların delil yetersizliğinden beraatini istedi. Mahkeme heyeti tarafından söz verilen sanıklar da mahkemeden beraatlerini talep ettiler. Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aradan sonra 19 sanığın “şike ve teşvik primi” suçlarından beraatine karar verdi.

Günün ikinci davasına eski Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım’ın da arasında bulunduğu 5 sanıklı dava görüldü. Bu mahkemeye de müdahil olmak isteyen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın davaya katılma talebini reddedilirken duruşma savcısı şike ve teşvik primi suçlarından yargılanan Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında beraatini talep etti. Mahkemede söz verilen Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkanı Aziz Yıldırım, “9 yıldır yargılanıyorum. Beraatimi talep ederim” dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından verdiği kararda şike ve teşvik primi suçlarından yargılanan Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında beraat kararı verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz