Fransa’da Kamuoyu Araştırma Enstitüsü (IFOP) tarafından yapılan ankete göre Müslümanların yüzde 42’si hayatlarından en az bir sefer ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Anket sonucuna göre Müslümanlara en fazla ayrımcılık polis kontrollerinde, iş başvurularında ve ev kiralamak istediklerinde yapılıyor.

Başörtüsü takan kadınların yüzde 60’ı hayatları boyunca en az bir kez ayrımcılığa maruz kaldığını söylerken, başörtüsü takmayan Müslüman kadınların yüzde 44’ü ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

Müslümanların yüzde 24’ü ise sözlü saldırıya uğradığını ifade etti. Müslüman olmayan kadınlarda ise bu oran yüzde 9. Fiziksel saldırıya uğrayan Müslümanların oranı ise Müslüman olmayanlara göre yüzde 4 daha fazla olduğuna işaret edildi.

Anket sonucuna göre başörtüsü takan Müslüman kadınların yüzde 37’si hakarete uğradı ve uğramaya devam ediyor.

Son 5 yıl içinde Müslümanların yüzde 40’ına, Müslüman olmayanların ise yüzde 17’sine ırkçı söz ve davranışlarda bulunuldu.

Fransa’da senato, geçtiğimiz hafta okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasına yasak getiren kanun tasarısına onay vermişti.

Fransız aşırı sağcı Milletvekili Julien Odoul, yaklaşık olarak bir ay önce Besançon’da düzenlenen toplantıda, Müslüman olan bir kadından çocuğunun yanında başörtüsünü çıkarmasını talep etmiş ve sözlü saldırı gerçekleştirmişti.

Olaydan sonra başlayan tartışmalarda da Müslümanların hedef alındığı açıklamalar çoğalmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kamuya açık alanlarda başörtüsünün kendisini ilgilendirmediğini, ancak kamu kurumlarında, okulda ve çocuklara eğitim verildiğinde başörtüsü konusunun kendisini ilgilendirdiğini, laikliğin bunu gerektirdiğini söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz