Elektrik ve elektronik mühendisi olan Kerem Çilli Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşadığı evinin çatısına kurduğu güneş enerjisi sistemiyle, elektrik faturası ödeme derdini unuttu.

Kerem Çilli son yıllarda elektrik faturalarına gelen zamlar üzerine Darıca Yıldırım Beyazıt Caddesi üzerinde bulunan evinin çatı kısmına güneş enerjisi sistemi kurmaya karar verdi ve bu konuda yaptıkları araştırmalar sonrasında 3 katlı evinin çatısına güneş paneli sistemi kurdu.

FAZLA ELEKTRİĞİ DAĞITIM ŞİRKETİNE SATIYOR

Kurduğu elektrik paneli sistemi ile kısa sürede 3 katlı evinin elektrik faturalarına veda eden Kerem Çilli ayrıca elde ettiği fazla enerjiyi de elektrik dağıtım sistemlerine satarak kendisine gelir elde etmeye başladı.

Okulunu bitirdikten sonra KOSGEB desteği ile kendi şirketini 2 yıl önce kuran Kerem Çilli “ Devamlı elektrik faturalarının artması beni bu konuda bir proje çalışması yapmaya yöneltti.  Projeyi uygulamaya geçirdiğimde artık elektrik faturası ödemediğim gibi, aksine elektrik dağıtım şirketlerinden para kazanmaya başladım. Evime kurduğum sistem aslında sade vatandaşların da evlerine kurabilecekleri bir sistem. Daha önce aylık 150-200 lira civarında elektrik faturası öderken şimdi o ödediğimiz rakamlar bandından gelirler elde etmeye başladık.

Ürettiğimiz elektrik ile 6 evin bir aylık tüm elektrik ihtiyacını karşılayabileceklerini ve bu sayede hem çevreye duyarlı hem enerji verimliliği konusunda ciddi bir iş yaptık. Sistemi kurduğumuz çatımızdaki elektrik panelleri sayesinde dağıtım bedellerinden de muaf olduk. Bu sistemi kuran herkes kendi çatısına kurabilir. Özel bir sistem kurmanıza gerek yok. Bin veya iki bin lira ile tek bir panel ile başlayabilirsiniz. Ama bu rakamı 60 bin liraya yükselttiğiniz de harcadığınız tüm parayı yaklaşık 7 veya 8 yılda geri alabilirsiniz. Bu sistemler en az 25 yıl boyunca kullanılabileceğiniz bir sistem diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz