Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’a hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, Fırat’ın Doğusu’ndaki ABD askerlerinin çekilme kararından sonra yapılması planlanan operasyonla ilgili konuştu. Erdoğan. “Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik, Kararlılığımız sürüyor” dedi.

ABD’nin bölgeden çekildiği iddialarını doğrulayan Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trupm ile ilgili yaptığı telefon görüşmesini hatırlatarak, “Sayın başkanın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette” açıklaması yaptı. Trump’ın talimatını verdiğini ve çekilmeyi emrettiğini ifade eden Erdoğan, telefon görüşmesinden sonra ABD ile görüşmelerin karalılıkla süreceğini bildirdi. Verilmiş bir kararın olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik” ifadelerini kullandı. Kararlılığın sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerinin tehditlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

Erdoğan, Beyaz Saray’ın Suriye’de tutuklu olan 10 bin DEAŞ’lının sorumluluğunu Türkiye’ye verileceği yönündeki açıklamasına karşılık, rakamların abartılı olduğunu söyledi. Erdoğan. ABD’nin DEAŞ’lıların kontrolünü ellerinden çıkarmak istediklerini, bu konuda atılması gereken adımlarla ilgili ABD’nin çalışma yapacağını söyledi.

Rakamlar abartılı olduğunun altını çizen Erdoğan, talimat verdiklerini ve cezaevindeki DEAŞ’lıları hızlı bir şekilde derdest edileceğini ifade etti.

ABD Başkanı Trump’ı kasım ayının ilk yarısında ziyaret edeceklerini söyleyen Erdoğan, ikili ve heyetler arası görüşmelerin yapılacağını, yüz yüze görüşme sayesinde son gelişmelerin ele alma fırsatının elde edileceğini bildirdi.

F-35 ile ilgili sürecin uzadığını belirten Erdoğan, amacın bunu bir karara bağlamak olduğunu kaydetti. Türkiye’nin halen F-35 parçalarını göndermeyi sürdürdüğünü söyleyen Erdoğan, ödemelerde de aksama olmadığına, şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolarlık ödemenin yapıldığına işaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz