Ankara’da28 Kasım 2020 tarihinde meydana gelen olayda Emniyet Müdürü olarak görev yapan A.A. maaş hesabının bulunduğu bankanın mobil uygulamasına ‘güvenlik açığı’ uyarısı nedeniyle giremedi. Aynı gün görev gereği Sivas’a gitmek zorunda kalan Emniyet müdürü, bankadan kendisini arayan bir görevlinin 135 bin lira kredi kullandığını söylemesi üzerine bankanın şubesine gitti.

Emniyet Müdürü A.A. banka şubesine gittiğinde hesabından 61 bin 250 lira başka bir hesaba EFT işlemi yapıldığını ve kendi adına da 135 bin lira kredi kullanıldığını gördü. Emniyet Müdürü A.A. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na işlemleri kendisinin yapmadığını, herhangi bir talimat vermediğini, bankadan da kendisine herhangi bir uyarı gelmediğini söyleyerek suç duyurusunda bulunurken Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında A.A.’nın cep telefonu incelemeye alındı.

Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından A.A.’nın cep telefonu üzerinde yapılan incelemede,  A.A.’nın cep telefonuna yazılım güncelleme apk dosyası indirdiği ve ardından A Android sistem güncellemesi ile çeşitli izinler istendiği belirlendi.

Bu apk dosyası sayesinde A.A.’nın cep telefonundaki tüm bilgilere ulaşıldığı ve böylelikle cep telefonu üzerinden yapabileceği bütün işlemleri yapma yetkisi verdiği tespit edildi.

Yapılan araştırmalarda çekilen paranın bir kısmının Kıbrıs’ta bulunan bir teknoloji şirketinin hesabına, bir kısmının da farklı isimlerde hesaplara gönderildiğini, bu hesaplardan da kripto para uygulamalarına aktarıldığını tespit etti.

Yapılan araştırmalar sonucunda çok sayıda kişinin cep telefonlarına erişerek milyon liralarca para çeken şebekenin izine ulaşılırken şebekenin lideri Butahan M., yardımcıları Emre Can S., Fırat T. ile birlikte 20 kişinin izine ulaşıldı. Bu kişilere yapılan eş zamanlı baskında gözaltına alınırken bu kişilerin emniyette yapılan işlemleri ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından 8’i tutuklanarak cezaevine gönderilirken 12’si adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz