Elektrik piyasasında ekim ayı itibariyle hareketlenmeler görülürken yükselen fiyatlardan dolayı da tüketiciler daha hesaplı elektrik faturası için çare arıyor.

Elektrik faturasının düşürülebilmesinin en kolay ve çabuk yolu tedarikçi değiştirmek ve böylece daha hesaplı tarifelere geçmekten geçiyor.

Elektrik tarifeleri karşılaştırma internet sitesi EnCazip tarafından verilen bilgilere göre internetten elektrik tedarikçisin değiştirilmesi, 36 milyonun üstündeki konut tüketicisi için ek 4 milyar 367 milyon TL ek tasarruf yapmak anlamına geliyor.

Türkiye’nin yarısı kadar sayacın bulunduğu İngiltere’de geçen 5,8 milyon konut kullanıcısı elektrik tedarikçisini değiştirdi. Dünyadaki elektrik tedarikçisi değişiklikleri incelendiğinde en yüksek tedarikçi değiştirme oranının Portekiz’de olduğu gözlendi. Portekiz’i Norveç, İrlanda, İngiltere, Belçika ve Hollanda takip ediyor. Tedarikçi değişikliğinin en az yapıldığı ülkeler ise Bulgaristan ve Romanya.

Türkiye’de 18 yıldır elektrik tedarikçisin değiştirilmesi mümkün. Ancak önceleri bu hak sarece çok yüksek tüketimi olan tüketicilere verilmişti. Geçmiş yıllarda tedarikçi değişimi ıslak imzalarla yapılırken, 2018’in Kasım ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile sözleşmelerin ıslak imzalı olarak alınma mecburiyetine son verildi ve EPDK’nın izniyle tedarikçi değişikliği sektörü e-ticarete açıldı. Böylece elektrik aboneleri kurye/kargo ve evrak masraflarından 124 TL tasarruf etti. Mesafeli sözleşmelere geçmeden önce ortalama 11 günde sonuçlanan sözleşme süreci dakikalar içinde tamamlanabiliyor

36 milyonun üstündeki ev tüketicisi için kargo ve ıslak imzalı sözleşme nedeniyle yükselen maliyetlerin ortadan kalkması ile 4 milyar 367 milyon TL ek tasarruf edebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz