Arjantin’in siyasi tarihine damga vuran ve ülkesinde 1989 ile 1999 yılları arası Devlet Başkanlığı yapan Carlos Saul Menem, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Carlos Saul Menem’in hayatını kaybettiğini Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla “ Ülkemizde her seçildiği dönemde demokratik olarak seçilmiş, bir dönem La Rioja eyaletimizin de valiliğini de yapan diktatörlük döneminde büyük baskılar gören ve cezaevinde yatmak zorunda kalan Carlos Saul Menem hayatını kaybetmiştir, onun için gözyaşı döken herkese başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Diktatörlük rejimi sonrasında demokrasinin yeniden ilan edilmesinin ardından Arjantin’de ülkeyi yöneten ikinci Devlet Başkanı olan Menem, Suriye kökenli olduğu için İspanyolcada “Türk” anlamına gelen “El Turco” lakabıyla tanınıyordu.

El Turco doğduğu La Rioja eyaletinin valisi olarak görev yaptıktan sonra 1976 yılında askeri rejim tarafından yapılan darbe sonrasında 5 yıl hapis cezası almış ve cezaevindeki bu süreyi ülkeyi yönetmek üzerine planlayarak çektiğini açıklamıştı.

Cezaevinden çıktıktan sonra tekrar 2 kez doğduğu eyaletin valisi olmayı başarmış ve valilik sonrasında senatör olduktan sonra 10 Temmuz 1989 yılından 10 Aralık 1999’a kadar Arjantin Devlet Başkanlığı görevini üstlenmişti.

Devlet Başkanlığı dönemlerinde başarılı ekonomik hamlelerine rağmen hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddiaları atılan El Turco hakkında Ekvador ve Hırvatistan’a yasa dışı yollardan silah satışı yapmakla suçlanmış ve bu suçlardan 2001 yılında gözaltına alındıktan sonra bu suçlamadan zaman aşımı sayesinde beraat etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz