Sivas’ta yaşayan Nezahat Mazman (38), 7 yıl önce katılım sağladığı girişimcilik kursunda, kentin meşhur köftesi için bir proje üzerinde çalıştı. Projeyle köfteye kadın elinin değmesini amaçlayan Mazman’ın projesi kabul edildi. Mazman, aldığı destekle kendi iş yerini açtı. ‘Köfteci Nezahat Usta’ adıyla tanınan başarılı girişimci, bu alanda çalışan ilk kadın olarak şehirde bir ilke imza attı.

Evli ve 3 çocuk annesi Nezahat Mazman, 7 yıl önce yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEP) Kadın Girişimci Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Hibe Desteği Programına başvuru yaptı. Girişimcilik kursunda Mazman’ın aklındaki iş fikri lokanta ve ev yemekleri üzerine bir iş yeri açmaktı. Başarılı girişimci, daha sonra kentin yöresel lezzetlerinden biri olan Sivas Köftesi yapacağı bir yer açmak istedi. Mazman kursu tamamladıktan sonra aldığı hibe desteği ile Eskikale Mahallesi Ulu Cami Sokak’ta başta Sivas Köftesi olmak üzere çeşitli ızgara yemekleri yaptığı bir işyeri açtı. Nezahat Usta’ya eşi Alparslan Mazman da yardımcı oluyor.

‘ERKEK İŞİNİ KADININ YAPMASI ÇOK ZOR’

Maddi sıkıntılar sebebiyle girişimcilik kursuna katıldığını belirten Nezahat Mazman, “Bu iş yerini destekli açmamın tek nedeni işsizliktir. Çok şükür rabbim rızkımızı veriyor. 7 yıldır buradan ekmek yiyoruz. Kadınlar katılabilecekleri girişimcilik kurslarından istedikleri her şeyi yapabilirler fakat erkek işini kadının yapması çok güç. Dolayısıyla ben de çokça güçlük çekiyorum. Kursa gittiğimde bana bir iş fikri sunuldu. Benim de aklımda önce lokanta ve ev yemekleri yapabileceğim bir işyeri açmak vardı. Daha sonra ‘Sivas’ta bir kadın köfteci yoktur.’ diye düşündüm. Bu fikir, karara varıp işyerimi açmamı sağladım. Aldığım destekle işime başladım.” açıklamasını yaptım. 

‘KADIN ELİNDEN KÖFTE YEMEKTEN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORLAR.

Müşterilerinin kadın elinin değdiği Sivas Köftesi yemekten oldukça hoşnut olduklarını açıklayan Nezahat Usta “Sivas Köftesi’nin tek özelliği içerisinde sadece et ve tuzun bulunmasıdır. Sivas Köftesi içerisinde hiçbir katkı maddesi barındırmaz. Müşterilerimin hepsi kadın eliyle yapılan Sivas Köftesi’ni yemekten çok memnunlar. Yedikleri yemeğin hijyenik olmasını istiyorlar. Dolayısıyla da yemeğe kadın eli değdiği için yemeğin temiz ve titiz bir çalışmayla yapıldığını düşünüyorlar. Bu sebepten Sivas Köftesi’ne yoğun talep geliyor. Dükkânda maaile çalışıyoruz. Yemeği ben pişiriyorum, kızım garsonluk yapıyor. Burası bir aile lokantasına benzedi, burada hep birlikte çalışıyoruz. Fakat usta beni.” sözlerini kullandı.

Nezahat Usta’nın restoranının müdavimleri ise Sivas’ta ilk kez bir kadın köfteciye rastladıklarını ve kadın elinin değdiği yemeklerin daha lezzetli olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz