Sonbahar aylarının başlamasının ardından herkes kış ayları için hazırlıklara başlarken kombilerin hızla çalışmaya başlayacağı kış ayları için BOTAŞ’tan sevindirici bir haber geldi. BOTAŞ bugün Ekim ayında doğalgaz ücretlerinin tarifelerini duyururken hem konut hem sanayide gaz fiyatlarında bir artışa gitmeyerek sabit tuttu.

BOTAŞ geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yine Ekim ayında da gaz fiyatı, (her 1000 metreküp),konutlar için 1.251 TL, sanayi ve elektrik üreten santrallar için 1.400 TL düzeyinde bulunduracak. BOTAŞ tarafından yapılan açıklamalarda elektrik santralleri ve sanayiye sözleşmelerindeki taahhüt üzerinden gaz çekilmesi durumunda yüzde 10 indirim uygulanacağını ve bu gruba dahil müşterilerin 1.260 TL’den gaz tüketmeye devam edebileceklerini duyurdu.

1 Ekim tarihi itibari ile gaz ithalat ücretinin petrole bağlı olarak 10 dolar gerilemesinin ardından dolar kurunun hızla yükselmesine rağmen petrolün fiyatının düşmesinin avantajlarının ortadan kalktığı ifade edildi.

Ağustos ayında elektrik üreten santrallere ve sanayiye BOTAŞ tarafından özel bir tarife uygulamaya başladığını belirterek, “Ağustos ayından itibaren başlatılan bu tarifeye Ekim ayı itibari ile devam edileceği, Ekim ayında öngörülen taahhütlerin üstünde gaz kullanımı yapılması durumunda daha düşük fiyatlardan gaz teminine devam edileceği ve bu uygulama ile BOTAŞ tarafından daha fazla tüketim teşvik ediliyor.. Yıl sonunda gündeme gelecek olası ‘al ya da öde’ riskini de azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz