Türkiye, ürettiği 1,5 milyar çift çarp ihracatı yapıyor. Bu ihracatla yılda 1 milyar dolar gelir elde eden Türkiye, Çin’den sonra dünya pazarının en büyük ikinci çorap tedarikçisi konumunda. Sektör, üretiminin yüzde 85’ini ihraç ediyor. En fazla ihraç edilen ülke ise İngiltere. İngiltere’yi Almanya ve Fransa takip ediyor. Avrupalı alıcılar, Türk çoraplarının kalitesinden memnun kaldığı için yatak kıyafeti sektöründe de Türkiye’ye yöneldi. Türkiye Almanya’ya 39,9 milyon dolar değerinde iç giyim ve yatak kıyafeti ihraç ediyor. Fransa’ya 19,2 milyon dolarlık, İngiltere’ye ise 19,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Çorap ve yatak kıyafeti sektörünün hedef kitlesi ise bebekler ve çocuklar.

Sektördeki firmaların yüksek kalite standartları, yaratıcı tasarımları ve son teknolojileri kullanması sonucu ürettiği çorap ve yatak kıyafeti modelleri, dünya çocuklarının ve ebeveynlerinin birinci tercihi konumunda. Özellikle dünya çorap pazarında yakalan başarı Türkiye’nin ihracat gururu oluyor.

Dünyadaki her 6 çocuktan biri Türk çorabı giyerken Türkiye dünya çorap üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu tek başına gerçekleştiriyor.

Sektör profesyonellerinin beklediği, Türkiye’nin ve dünyanın önemli markalarının 8-11 Ocak 2020’de buluşacağı “38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı-CBME Türkiye” sektörün en önemli önemli bebek ve çocuk çorap ve yatak kıyafeti üreticilerine ekonomik olarak büyüme ve yeni pazarlara açılma imkanını sağlayacak.

Fuara, başta Doğu Avrupa , Orta Doğu, BTD ve Kuzey Afrika bölgeleri olmak üzere, 110 ülkeden gelecek 15 bin 000 ticari alıcının gelmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz