24 Temmuz günü Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi’nde, düzenlenen bir düğüne il dışından gelerek katılan bir kadının kullandığı makyaj malzemesini ailesi ve arkadaşları tarafından ortak kullanılmasının ardından 35 kişiye koronavirüs bulaştı. Mahallede vaka sayılarının artması üzerine mahalle karantina altına alınırken 14 günlük karantina sonrasında virüs bulaştığı tespit edilen kişilerin yapılan testlerin negatif çıkmasının ardından karantina kararı sona erdirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt “Ortak kullanım eşyalarının kullanılmaması gerekmektedir. Şehrimizde bir düğünde ortaklaşa kullanılan bir makyaj malzemesi sonrasında 35 kişiye koronavirüs bulaştı. Daha sonra mahallemizde karantina uygulandı ve daha sonra mahalle halkının yapılan testlerinin negatif çıkması üzerine mahallemizde karantina uygulaması kaldırıldı. Özellikle ortak kullanılan makyaj malzemelerinden koronavirüs bulaşma riski çok yüksektir” dedi.

Açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Enginyurt “Ayrıca makyaj malzemesi haricinde günlük kullanılan elbise ve ayakkabılardan koronavirüs bulaşabilir. Bu süreçte mümkün olduğunca başkasına ait kişisel eşyaları kullanmamalıyız. Yeni satın aldığımız ayakkabıyı dahi bir süre güneşte tutmalıyız.” şeklinde uyarılarda bulundu.

Mahallelerinin karantina altına alınmasından sonra mahallede yaşayan bir vatandaş “Mahallemizde düğünde yaşanan koronavirüs salgınının ardından tüm mahalle olarak kendi tedbirlerimizi arttırdık. Bu süreçte artık komşu ziyaretleri tamamen ortadan kalkarken alışveriş için listelerimizi görevlilere verdik. Şimdi alışveriş için her aileden bir kişi marketlere giderek ihtiyaçlarını giderirken mahalle halkımızın tamamı maskesiz kapı önüne dahi çıkmıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz