Antalya Kepez’ ilçesinde meydana gelen olayda 2019 yılında Huriye-Sinan Sudan çifti, 2’nci çocukları Gülsüm Hira’yı büyüme geriliği ile el ve ayaklarındaki şişlikler nedeniyle hastaneye götürdü. Küçük Gülsüm Hira’ya yapılan tetkikler sonucunda böbreklerinde sızıntı olduğu belirlenirken vücudunda morluklar bulunan küçük kızın hipertansiyon hastası olduğu tespit edilirken Ankara Hacettepe Üniversitesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerde küçük kıza akciğer damarlarında kalınlaşma ve buna bağlı kalpte genişlemeye neden olan ‘primer pulmoner hipertansiyon’ teşhisi koyuldu. Gülsüm Hira’nın akciğer nakli olması gerektiği belirlendi.

Gülsüm Hira’ya başlanan ilaç tedavisinin ardından ailesi kendi yaşıtından akciğer yapılması zorunlu olması Türkiye’de daha önce bu yaşta hastaya nakil yapılmadığı için kızlarını tedavi amacıyla yurt dışına götürmek istedi. Doktorlar ise küçük Gülsüm Hira’ya 3 ay ömür biçti.

Yurt dışına götürülmek istenen Gülsüm Hira Burdur’da bulunan yeğenlerinin düğününe ailesiyle giderken düğünden sonra fenalaşan Gülsüm Hira’yı, ailesi Bucak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. 

Yoğun bakıma kaldırılan ve tedavisine başlanan Gülsüm Hira’nın ailesi ve yakınları hastan önünde beklerken Gülsüm Hira’nın beyin ölümünün gerçekleştiği haberini aldı. Gözyaşlarına boğulan anne ve baba  “Allah’ım kimseye evlat acısı vermesin. Organlarını bağışlamak istiyorum, başka çocuklar da ölmesin. Bebekler ölmesin” dedi.

Ailesi sabaha karşı Gülsüm Hira’nın cenazesini teslim aldı. Antalya Manavgat’a bağlı Ballıbucak Mahallesi’ne götürülen Gülsüm Hira, bugün öğle saatlerinde gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Gülsüm Hira’nın Burdur’daki düğünde annesiyle dans ettiği son anları ise kameraya yansıdı. 

Öte yandan Gülsüm Hira’nın organlarının bağışlanamadığı öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz