Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  A Haber’de yayınlanan “Sahur Vakti” programına katılarak yaptığı açıklamada bu yıl Ramazan ayının salgının gölgesinde geçtiğini ifade ederek Ramazan ayı boyunca camilerde cuma ve vakit namazlarının kılınabildiğini, teravih namazını ise ailelerin evlerde çocuklarıyla birlikte kıldığını hatırlattı.

Üsküdar Mihrimah Sultan camisine girmek isteyen bir kadının engellenmesi üzerine açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ebaş “ Olaya maruz kalan Ebru hanım bir öğretmenimiz. Kendisine telefonla ulaşarak yaşadığı olaydan duyduğum üzüntüyü dile getirdim. Kendisinin anlatmasına göre oradaki itiraz eden beyefendi, zannediyorum bir başka kadın topluluğuna ‘Camide sizin ne işiniz var’ tarzında karşı çıkınca, Ebru Hanım, diğer hanım kardeşimizi savunmak için devreye girmiş. Yaşanan olay kendisi ile alakalı bir konu değil. Ama yine de yaşanan bu olaya üzüldük. Bizim tüm camilerimizde kadın cemaatimiz var ve tüm camilerimizi kadınlarımızın ibadetine uygun hale getirmek için önem gösteriyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 30 bin üzerinde kadın Kuran kursu öğreticisi ve 1000 vaz veren kadın ve 71 ilimizde kadın müftü yardımcılarımız var. Bizim camilerimizin tamamı ayrım olmaksızın kadın erkek herkese açıktır., marjinal, bir yerden olan bir olayı böyle büyütmek doğrusu bizi üzmüştür. Biz bunun tam tersi için gayret ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz