Sosyal medyada Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bir çocuğun yetişkin bir kişi tarafından sokak ortasında darp edilmesi ve çocuğu havaya kaldırıp yere vurmasının görüntülerinin yayınlanması üzerine  çocuğa karşı darp gerekçesiyle tutuklanan esnaf Mahmut A.’nın yargılanmasına başlandı.

Mahmut A. alı şahıs hakkında Şanlıurfa 6 Asliye Ceza Mahkemesi’nde  çocuğa karşı canavarca hisle yaralama suçlamasıyla yargılanmasına başlanıldı.

Bugün görülen duruşmaya tutuklu sanık Mahmut A. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses, Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, sanık avukatı ve Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezine üye Avukatlar Hacer Perihan Demirel ile Mehmet Beytekin duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti tarafından söz verilen sanık Mahmut A., çocuğun sürekli dükkanına gelip kendisini rahatsız ettiğini söyledi.

Mahmut A. çocuğun iki hafta boyunca dükkanına okul çıkışında gelerek cama vurup kaçtığını iddia ederken olay günü dükkana gelip benden su istedi. Kendisine su verdim. Suyun içine tükürerek yere döktükten sonra dükkanımın önünde bulunan dubayı yere düşürerek kaçınca peşinden koşup yetiştim. Çocuğa iki tokat attım. Kolum sakat olduğu için çocuk yere düştü. Suçsuzum. Tahliyemi istiyorum.” dedi.

Sanık avukatı da müvekkili hakkında sosyal medyada paylaşılan görüntüler haricinde sadece aleyhine deliller toplandığını ve müvekkili hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini belirtirken davaya katılan Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatı Hacer Perihan Demirel’de Sanığın mahkemeye kendisi lehine somut beyanlarda bulunarak ceza almamaya çalıştığını belirterek “haksız tahrik indiriminin uygulanmasını gerektiren somut bir delil yok.” dedi.

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezinin katılma talebini kabul ederek, sanık hakkındaki tutukluluk süresi ve işlendiği iddia olunan suça ilişkin delillerin toplanmış olmasından dolayı sanık Mahmut A.’nın tahliye edilmesine karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz