Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2021’in ilk basın toplantısını Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan DSÖ’nün merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenledi.

Önümüzdeki hafta başında Covid-19’un kökenini araştırmak için Çin’e gitmesi beklenen uluslararası bilim insanlarının durumuna ilişkin konuşan Ghebreyesus, “Çin hükümeti bugün bize Covid-19 araştırması için gidecek heyet için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün iki üyesi Çin’e yolcuklarına başladıkları halde hem bu arkadaşların hem diğer gidecek arkadaşların izinlerinin tamamlanmadığını bize bildirmeleri bende büyük bir hayal kırıklığı yarattı” dedi.

Ghebreyesus, halen Çin’de üst düzey yetkililerle temas halinde olduğunu aktararak “Uzun zamandır dünyayı tehdit etmeye devam eden virüsün kökenini araştırma misyonu”nun DSÖ ve uluslararası heyet için “öncelik” olduğunu Çinli yetkililere bir kez daha açıkça ilettiğini belirtti. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise vize sorununun DSÖ bilim heyetinin Çin’e girişine engel olduğunu söyledi.

DSÖ tarafından 2020 yılının son günlerinde 10 bilim insanının 2021’in ilk haftasında virüsün kökenini araştırmak için Çin’e gideceğini bildirmişti. 10 kişilik bilim adamı heyetinin Covid-19’un ilk patlak verdiği Vuhan kentini de ziyaret etmesi ve burada araştırmalar yapması bekleniyordu. DSÖ, Çin’de Covid-19 kaynaklı ilk ölümün görülmesinden 1 yıl geçmesine rağmen virüsün kökenini araştıracak bilim heyetinin henüz Vuhan’a gitmemiş olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz