CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, hem Türkiye hem de Kırıkkale için önemli bir tesis olan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Kırıkkale fabrikalarının eski günlerinden çok uzakta kaldığını, 1990 yılı öncesinde yaklaşık olarak 20 bin işçinin çalıştığı fabrikalarda, günümüzde toplam 5 bin 490 işçi ve memurun görev yaptığını söyledi.

Önal, Kırıkkale’nin en önemli sanayi tesisinin MKE Kurumu ve bağlı fabrikaları olduğunu dile getirdi.

MKE’nin, 1921 yılında kurulduğunu ve o tarihten bu yana Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) neredeyse tüm mühimmatlarını yıllar boyunca tek başına ürettiğini ifade eden Önal, Kırıkkale’nin MKE fabrikalarının kurulmasından sonra hızı bir şekilde göç aldığını, büyüdüğünü, büyümüş, başlarda ilçe, 1989 yılında da il olan bir kent olduğunu hatırlattı. 

Kırıkkale’de olan her ailenin doğrudan ya da dolaylı olarak MKE’nin ekmeğini yediğini söyleyen Önal, MKE Kırıkkale’ye çok şeyler kattığını ifade etti. Önal, “Kırıkkale demek MKE demektir” ifadelerini kullandı.

MKE’nin savunma sanayisinin gözbebeği olduğunu ve halen TSK’nin yurt içi ve yurt dışında kullandığı malzemeleri ürettiğini vurgulayan Önal, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı gibi TSK’nin sınır ötesinde düzenlediği tüm harekatlarda Kırıkkale fabrikalarında üretilen mühimmatların kullanıldığına işaret etti.

Önal, MKE fabrikalarında daha önce çalışan kimi atölyelerin günümüzde kapandığını, top fabrikasına bağlı dökümhanenin artık olmadığını, mühimmat fabrikasına bağlı sandık atölyesinin de çoktan kapandığını söyleyerek, “Yine MKE’ye bağlı Çelbor çoktan kapatılmıştır. Her defasında yerli ve milli olduğunu iddia eden iktidar partisi yetkililerinin yerlilik ve millilik anlayışı MKE fabrikalarını küçültmekten mi geçmektedir?” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz