Adalet Bakanlığı, bünyesinde bulunan bir çok cezaevine Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak yeni bir eğitim ve öğretim protokülü hazırlanması için çalışmalara başladı.

Milli Eğitim Bakanı ve Adalet Bakanı arasında imzalanması düşünülen protokolün ilk görüşmesini 9 Mart günü gerçekleştirirlerken imzalanacak protokol sonrasında cezaevlerinde anneleri ile beraber kalan 3-6 yaş grubu çocuklar için kreş ve anaokulu yapılması, açık ve kapalı cezaevlerinde yatan tutuklu gençler içinde meslek lisesi ve normal lise kurulması için ön görüşmelere başladılar.

KAPALI CEZAEVİNDE KALANLARDA FAYDALANABİLECEK

Özellikle çocuk eğtimevlerinde bulunan hükümlülerle birlikte isteyen açık cezaevlerinde bulunan hükümlülerin yararlanmalarını sağlamakta olan mesleki eğitim merkezlerinde eğitim almak isteyen kapalı cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler de kavuşacak.

Hazırlanacak olan yeni protokol kapsamında hükümlü ve tutukluların tutuklu bulundukları kurum içinde 4 yıla kadar örgün eğitim veren mesleki eğitim merkezinde hem çalışıp hem de eğitimlerini tamamlamaları ve burada lise bitirme fark derslerini de görerek aynı zamanda lise diploması almaları sağlanacak.

İmzalanacak protokol sonrasında açık ortaokul ve açık lise programlarına devam edecek tutuklu ve hükümlülerin okudukları derslere destek olunması için yetiştirme kursları açılacak ve ceza infaz kurumlarından görevlendirilecek olan branş eğitmenleri tarafından yüz yüze eğitim almaları sağlanacak ve eğitimin kalitesinin artmasının sağlanması hedefleniyor.

Bu protokol sonrasında yaklaşık 60 bin kişi mesleki eğitim merkezlerinde, 40 bin kişi de diğer eğitim programlarından faydalanmaları sağlanması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz