Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumundaki cezalarını çekmekte olan hükümlüler, burada aldıkları iş eğitimi sayesinde başka cezaevlerine ,bahçelere ve resmi kurumlara tel örgü üretip montaj yaparak, meslek sahibi oluyor.

Ankara-Kayseri kara yolu kenarında Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumundaki yatmakta olan 530 hükümlüden 300’ü, toplam 15 iş kolunda kurum bünyesinde aldıkları eğitimlerle meslek öğrenerek sosyal hayata hazırlanıyor.

Burada çalıştırılan hükümlülerin sigorta primleri yatırılırken aynı zamanda kendilerine cüzi de olsa bir ücret ödeniyor. Kırşehir Halk Eğitim Merkezi ile Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu arasında yapılan iş birliğiyle burada bulunan hükümlülere verilen kurslar sonrasında kendilerine ustalık ve kalfalık belgesi veriliyor. Cezasını çekerken meslek sahibi olan ve para kazanan hükümlüler özgürlüğüne kavuştuklarında kendilerine resmi kurumlarda ve organize sanayi bölgelerinde iş bulurken bazıları da kendi işini kuruyor.

Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu ikinci müdürü Mehmet Ateş yaptığı açıklamada “ Hükümlülerin cezalarını çekerken bir meslek sahibi olmalarını ve cezaları bittiğinde de iş imkanı yaratmak için böyle bir faaliyet konusunda Kırşehir Halk Eğitim Merkezi ile anlaşarak eğitimler verdirdik. Demir atölyemizde yılda 150 bin metreyi aşkın “anahtar teslimi” tel örgü üretimi yapıyoruz. Burada 12 hükümlü arkadaşımız çalışıyorlar. Burada aldıkları meslek eğitimi sayesinde hem cezalarını çekerlerken sigortalı oluyorlar, hem ellerine para geçiyor ve aynı zamanda cezaları bittiğinde ellerinde meslekleri olduğu için dışarıda kendilerine iş bulabiliyorlar.

Cezaları biten ve burada meslek sahibi olan hükümlü kardeşlerimiz için referans mektupları hazırlıyoruz ve iş müracaatlarında bizlere dönüş yapıldığında cezası biten hükümlümüz için olumlu referans veriyoruz ve işe kabul edilmeleri için gereken her şeyi yapıyoruz. Ayrıca burada sipariş üzerine yaptığımız tel örgülerden elde edilen gelirle ülke ekonomisine ve hükümlü kardeşlerimize destek sağlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz