Kayseri’de meydana gelen olayda başında sarılı sarık ve elinde bastonuyla H.S adlı şahıs, eski eşi E.S. ile beraber A.G. isimli kadının restoranına gelerek burada kısa bir süre dua ettikten sonra restorandan ayrıldı. H.S., aradan kısa bir süre geçtikten sonra restoran işletmecisi A.G.’yi telefonla arayarak, Senin için istihareye yattım, cennete gideceksin.” diyerek, 50 bin TL göndermesini istedi.

H.S..’nin sözlerine inanan A.G., parayı gönderdikten sonra dolandırıldığını fark ederek iş yerine gelen 2 kişiden şikayetçi olması üzerine soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturma kapsamında , 2 şüpheli hakkında dini inanç ve duyguların kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2 şüphelinin tutuksuz olarak Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanırken görülen davada tutuksuz sanıklar hazır bulunurken, A.G. Manisa Adliyesi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık H.S., mahkemede verdiği ifadesinde davacı A.G.’den yardım mahiyetinde para aldığını ve kimseyi dolandırmadığını belirterek hakkındaki suçlamaları reddetti.. H.S., “Bu kadın haricinde bana böyle yardım eden yoktu. Toplamda 50 bin TL gönderdiğini zannetmiyorum. Beraatimi istiyorum.” dedi.

SEGBİS sistemi ile mahkemeye ifade veren A.G. ise “Yaşadığım ruhsal sorunlardan faydalandılar. Bana hesap numaralarını gönderdiler. Mesaj atan kişilere ‘Kimsiniz’ dediğimde ‘Allah’a karşı mı geliyorsun?’ dediler. O dönemde babam vefat etmişti. Kafam o yüzden yerinde değildi. Bana dua ettiklerini ve cennete gideceğimi söylediler ve bende o an inandım ve çocuklarımın rızkını bunlara kaptırdım” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık H.S.’yi dini inanç ve duyguların kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırırken, eski eşi E.S.’nin aynı suçtan beraatine hükmetti.

Heyet, Yargıtay sürecini dikkate alarak H.S.’nin tutuksuzluk halinin devamına hükmetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz