Banka hesabında para bulunduran kişiler var olan paralarını güvence olarak göstermekte ve bu güvenceyle karşılığında kağıt üzerine yazılı olarak kişilere ödeme yaptığı notlara çek adı veriliyor. Kişinin çeke sahip olabilmesi için kredi notu sorgulamasında olumlu koşulları sağlaması gerekiyor. Bankalar herkese çek vermemektedir.

Çekin Yasal Karşılığı Nedir?
Çek gibi değerli evrakların üzerinde banka hesabında parası olan kişinin adı yazmakta ve ödeme yapılacak tutarın miktarı yazılmaktadır. İbraz edildikten sonra çekler karşılığa sahip olmalıdır. Bazı çekler ise senetlerdeki gibi vadeli olarak işlem görebiliyor. Bu sayede uzun vadeli olarak çeklerde kullanılabilmektedir. Yazıldığı anda bankaya giderek alacaklı olan kişi çeki bozdurabilir. Ancak vadelendirilen bir çekse kişi vadesi geldiğinde çekte yazılı olan tutarı kullanma hakkına sahip oluyor. Çeki bozdurarak nakde çevirmek isteyen kişi çekin ait olduğu bankaya gitmelidir. Ödemeyi alacak kişi bankaya gittiğinde çekin karşılığı kadar banka hesabında ödeme yapanın parası olması gerekiyor. Yeterli miktarda hesapta para olmadığında alacaklı çekin üzerindeki ödemeyi alamıyor ve çek karşılıksız olarak değerlendiriliyor.

Karşılıksız Çıkan Çek İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Karşılıksız çıkan çeklerle ilgili 5941 sayılı kanuna göre banka da sorumlu olarak değerlendiriliyor ve karşılıksız çekin bir kısım miktarını ödemek zorunda kalıyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için banka en başta kredi notu kontrolü yaparak kişilere çek kullanım olanağı vermektedir. Çekin karşılığına göre bankanın ödeyeceği miktar da değişmektedir. 600 TL’ye kadar olan karşılıksız çeklerde banka çekte yazan tutarın tamamını öder. 600 TL’nin üzerinde olan karşılıksız çekler içinse banka tutarın belli bir kısmını öder. Belirli kısmını ödeyen banka kişiye alacak kalan tutarla ilgili bilgi verir. Çek üzerinde yazılan kalan kısımla ilgili evrağı İcra Dairesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunur. Bu sayede ödenmeyen kısmın tahsilini ister. Araştırmalar sonrasında çekin kalan kısmının tahsil edilmesi sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz