Konuşma konusunda güçlük çekmekte, yemek yeme esnasında da lokmalarımızı bir türlü yutamamaktayız.. Her bir yutkunuş ise adeta bir kabusa dönüşmüş oluyor.. Sonbahar mevsimi ile kış mevsiminin en yaygın problemlerinden bir tanesi olan ve yaşamla ilgili kalitemizi fazlasıyla düşürebilecek şiddete ulaşmakta olan ‘‘boğaz ağrısı’’, yaygın bir şekilde inanışın tam tersine hastalık değil; boğaz üzerinde yanmayla kazınma hissinin yanı sıra yutkunmayı engelleyebilecek seviyede şiddetli ‘‘ağrı’’ oluşturabilecek olan hastalıkların bir belirtisidir.

Ortalama olarak iki sene öncesine kadar boğaz ağrısı yapmakta olan hastalıkların arasında en sık bir şekilde viral üst solunum yolu enfeksiyonları görülmekteyken, pandemi süreci içerisinde de birinci sırayı Covid-19 enfeksiyonu almış durumda.

Profesör Doktor Haluk Özkarakaş, boğaz ağrılarında toplum üzerinde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan sirke ile birlikte bal ve zencefil gibi yöntemlerin ve tüketimi gerçekleştirilen besinlerin abartılmadıkları müddetçe bir yarar sağlayabildiklerini açıkça ifade ediliyor. Fakat gerekli olandan daha çok yapıldıkları zaman ya da tüketimi gerçekleştirildiğinde sağlığı tehdit etmelerinin de kaçınılmaz olduğunu açık bir şekilde ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz