Bursa’nın Osmangazi ilçesinde meydana gelen olayda ilçede tornacılık yapmakta olan Sezai Durmayaz ve Çiğdem Şimşek çifti birlikte yaşamaya başladı. Bu beraberlik sonrası hamile kalan Çiğdem Şimşek adlı genç kadın, evinin tuvaletinde  20 Ocak 2016’da 8 aylık erkek bebek dünyaya getirdi. Doğumun hemen ardından göbek bağını makas ile kesen Sezai Durmayaz bebeğini çöp poşetine sararak önce evinin çatı katına daha sonra da gece yarısı mahallelerinde bulunan çöp konteynerine attı.

Tuvalette doğum yapan Çiğdem Şimşek’in kanamasının durmaması üzerine cep telefonu ile yakınlarını arayarak yardım istedi. Akrabalarının Çiğdem Şimşek’in yaşadığı eve gelerek genç kadını Çekirge Devlet Hastanesi´ne kaldırıldı. Hastanede görevli doktorların şüphelenmesi üzerine durum polise haber verilince acı olay ortaya çıktı.

Polisler tarafından hastanede ifadesi alınan Çiğdem Şimşek´in açıklamalarının ardından polis ekipleri çöp konteynerine atılan bebek cesedini buldu. Bebeğin cesedinin bulunmasının ardından Sezai Duryamaz´ı gözaltına aldı. Polis merkezinde işlemleri tamamlanan çift adliyeye sevk edildiler ve çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandılar.

 Çiğdem Şimşek ve Sezai Durmayaz’ın Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın ardından Sezai Durmayaz hakkında  ‘kendini savunamayacak yakın akrabayı öldürme’ suçundan 24 yıl hapis cezası verilirken, Çiğdem Şimşek hakkında ise ‘belli bir yükümlülüğün ihmali ile ölüme neden olmak’ suçundan 20 yıl hapis cezasına verildi.

Mahkemenin verdiği bu karara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatının temyizi üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından sanıkların, ‘nitelikli kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmaları gerektiği bildirilerek, bozuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz