ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı çok ilginç bir açıklamaya imza atı. Avukat William Consovoy, Trump’ın birini vursa bile yargılanamayacağını söyledi.

New York’taki temyiz mahkemesinde Trump’ın sekiz sene öncesine dayanan mali kayıtlarının incelenmesi için çıkarılan mahkeme emrine yaptığı itiraz görüşüldü.

Savcılık, Trump ya da şirketleri tarafından yapılan “sus payı ödemeleri” için eski avukatı Michael Cohen’e para vermesinin kanunlara aykırı olup olmadığı ile ilgili soruşturma yürütüyor.

Üç yıl hapis cezasına çarptırılan Cohen, ABD Başkanı Trump’la cinsel ilişkiye girdiğini iddia eden porno yıldızı Daniel Storms’a, susması için kampanya döneminde ödeme yaptıklarını kabul etmişti. Trump ise Storms ile ilişkiye girdiğini kesin bir dille reddediyor.

Duruşmada Consovoy, Trump’ın dokunulmazlığı olduğunu ve bu dokunulmazlığın mahkeme emriyle evrak istenmesi de kapsadığını, ayrıca ceza soruşturmalarının da kapsama aldığını öne sürdü.

Savcılık yetkilisi Carey Dunne, ABD Başkanı Trump’ın dokunulmazlığının “aşırı mutlak” olduğunu ifade ederek, eyaletlerin görevdeki başkanlarla ilgili ceza soruşturması yapabileceğine dair örneklerin olması gerektiğini söyledi, Dunne, “Örneğin 5. Cadde’de silahı çekip birini vurması durumunda” dedi.

Trump, avukatı Michael Cohen’e “sus payı” için ödeme yapması amacıyla usulsüz bir şekilde para aktarmakla suçlanıyor.

Yargıç, Consovoy’a bu ile ilgili ne düşündüğünü sordu. Consovoy ise soruya, “Başkan böyle bir suçtan ancak görevini bıraktıktan ya da azledildikten sonra yargılanabilir. Bu daimi bir dokunulmazlık değil” diyerek cevap verdi.

Bunun üzerine yargıç avukata, “Görevde olduğu dönemden bahsediyorum. Hiçbir şey yapılamaz mı? Bunu mu diyorsunuz” diye sorusunu tekrarladı, Consovoy da “Evet, doğru” dedi.

“Beşinci caddede birini vurma örneğini” Trump’ın seçim kampanyası esnasında bizzat Donald Trump vermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz