Günümüzde nakit paranın yerini kredi kartları ve bankamatik kartları almaya başlamıştır. Nakit para taşımaya gerek kalmadan bankamatik kartlarıyla da alışveriş yapılabiliyor olması kişilerin bankamatik kartlarıyla alışveriş yapma oranını arttırmıştır. ATM aracılığıyla para yatırma, para çekme, kredi kartı borcu ödeme gibi işlemlerin yapılıyor olmasıyla ATM’ler de günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Kredi kartları bankalar tarafından kredi notu uygun olanlara verilmektedir. ATM’leri kullanan kişiler bazen istenmeyen durumlarla da karşılaşabiliyor. Kartlarını ATM’ye takan kişiler kartın sıkışması sonucu kartlarının ATM’de kalmasıyla karşı karşıya oluyor. Kartı ATM’de kalan kişilerin ne yapması gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

ATM’de Sıkışan Kartlar İçin Ne Yapılmalıdır?
Bankalara giderek yapabileceğiniz pek çok işlemin bankaların diğer kanallarını kullanarak da yapabilirsiniz. Bu kanallardan biri olan ATM’lerde bankamatik kartına para yatırma, para çekme, kredi kartı borcu ödeme, fatura ödeme gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak için banka şubelerinde sıra beklemenize gerek yoktur. Kısa sürede kolaylıkla ATM’leri kullanarak da pek çok işlemi yapmanız mümkündür. ATM’de işlem yapmak için takılan kartlar ise bazen geri alınamıyor. ATM cihazında yapılan hatalı durumlar sonucunda kart tekrar geri alınamıyor. Kartın ATM’de sıkıştığı durumlarda yapılacaklar şu şekildedir:

-Kart ATM haznesinde takılı kaldığında çekilmeye çalışılarak alınmalıdır. Bu süre içerisinde çekilerek alınamayan kart yutulmaktadır. Kartınızı ATM yuttuğundaysa banka şubesinin ATM’si kullanılıyor ve mesai saatleri içerisinde kartınız sıkıştıysa, bankaya girerek kartınızı tutanak tutturarak alabiliyorsunuz.

-Mesai saatleri dışında ATM’de kalan kartlar içinse bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekecektir. Durumu bildirmeniz ardından kart kapatılarak yenisi adresinize ulaştırılıyor.

-Kartınızın sıkışması gibi durumlarda bazen banka ATM’sinde sorun olmadığı dolandırıcıların yaptığı bir yöntem nedeniyle sahte girişte kartın takılı kaldığı bilinmektedir. Kartın okutulduğu ve bu nedenle kartı alamadığınız gibi sorunlar nedeniyle kartınızın kullanılma ihtimalini göz önünde bulundurduğunuzda, müşteri hizmetlerini arayarak kartın kapatılması gerçekleşene kadar ATM’nin yanından ayrılmamanız önerilmektedir. Yeni kart alacak olan kişiler ise kredi notu sorgulaması sonrasında kart sahibi olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz