Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Yenidoğan Mahallesi’nde meydana gelen olayda mahalle içinde bulunan 2 bloklu apartmanın görevlisi olan M.Ş.’nin kendisinde koronavirüs belirtileri hissetmesi üzerine M.Ş.’nin yakınları durumu Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirdiler. Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından M.Ş.’nin yapılan covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan filyasyon çalışması sonrasında apartman görevlisinin iki blokta oturan apartman sakinleri ile yakın temasının olduğu gerekçesi ile her iki blokta yaşayan 119 kişi hakkında pandemi kurulu tarafından 14 günlük ev karantinası kararı alındı.

Alınan karar sonrasında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, iki bloktan oluşan apartmanların giriş ve çıkışlarını demir bariyerlerle kapatarak içeride bulunan apartman sakinlerinin dışarı ile olan temasını engelledi. Her iki blokta yaşayan 65 yaş üstü 19 apartman sakini 65 yaş üst risk grubunda olduğu için Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından  Covid-19 testi için numune alındı.

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ev karantinasına alınan apartman sakinlerinin temel ihtiyaçlarını Odunpazarı Kaymakamlığı’nca koordine edilen Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerince karşılanmaya başladı. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de günlük olarak apartmanda yaşayanların sağlık durumlarını devamlı olarak takip altına aldı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Eskişehir’de koronavirüs vakası sonucu 27 kişinin daha önce hayatını kaybettiği ve il genelinde 1200 kişide koronavirüs olduğu tespit edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz