Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başkanlığında gerçekleştirilen Antalya belediyesi meclis toplantısında Antalya Su ve Atık su İdaresi (ASAT) Genel Kurulu yapıldı.

Belediye meclis kurulun gündem maddelerinden birisi de su fiyatlarına zam yapılması idi. Antalya Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarına 1 Ekim 2019 tarihinden geçerli olmak üzere %20 oranında zam yapılması yönünde kurula teklif sunuldu. MHP ve AK Partili üyelerin hayır oylarına rağmen oy çokluğu ile suya yüzde 20 oranında zam yapılması kabul edilirken şehirde eğitim için bulunan ve ailesi ile beraber yaşamayan öğrencilerin yaşadıkları evlere de her ay 5 ton ücretsiz su verilmesi karara bağlandı.

“SU ÜCRETİNE DAHA ÖNCE ZAM YAPILMASI GEREKİRDİ”

Suya yapılan yüzde 20 oranındaki zam sonrasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz dönemlerde belediye olarak ASAT’ın 230 milyon lirasını kullanmışlar ama o dönem bunu telafi etmek için suya zam yapmaları lazımken belediye seçimlerini düşünerek zam ertelenmiş” dedi.

“Enerjiye neredeyse yüzde 90’ın üzerinde zam geliyor. Yerel seçimler öncesi vatandaşlardan alacaklarını almadılar. Yapılan araştırmalar sonrasında ASAT’ın ayakta durması için en az yüzde 33 zam yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bizde bu durumu göz önüne alarak suya yapılan zam yaptık” diyerek yapılan zammın mecburi olduğunu savundu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise Antalya’da su ücretlerine yapılan zam sonrası yaptığı açıklamada “ ASAT’ın alacaklarını tahsil etmesi durumunda zamma gerek olmayacağını belirtirken, yapılan zammın sadece ASAT’a bir yıl içinde sağlayacağı katkının 15 milyon lira civarında olacağını” belirtti.

“TÜRKİYE’NİN EN PAHALI SUYUNU İÇECEĞİZ “

Antalya’da suya yapılan yüzde 20’lik zam sonrası CHP’nin meclisteki grup sözcüsü Deniz Filiz, yapılan zam yatırımların sürmesi için mecburiydi. Suya sadece Antalya’da değil Türkiye’nin bir çok ilinde yüzde 25 oranında zamların uygulandığını belirtti. AK Parti’nin meclis sözcüsü Ali Çetin ise “Düne kadar Türkiye’de en ucuz suyu içen şehir Antalya iken yapılan zamlar sonrasında Türkiye’de en pahalı suyu tüketen il Antalya oldu” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz