Alo Gıda hattına ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na vatandaşlar tarafından yapılan istek, şikayet ve öneriler için CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yazılı olarak yanıt verdi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile beraber Alo Gıda Hattına  1 Ocak 2017 ile 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Sistemi’nden bakanlığına 53 bin 506 şikayet, yapılırken  7 bin 435 vatandaş öneride bulunmuş. Ayrıca 34 bin 847 vatandaş istekte bulunurken  6 bin 129 vatandaş suç duyurusunda ve ihbarda bulunurken toplamda da 115 bin 67 vatandaş tarafından bilgi edinme talebi geldiğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol edilen ALO 174 Gıda Hattı’na 25 Eylül itibarıyla 2019 yılında 65 bin 445 kişi tarafından  başvuru yapıldığını belirten Pakdemirli ayrıca vatandaşların CİMER Sistemi’ne yaptıkları tüm talepleri değerlendirdiklerini ve en kısa sürede taleplere cevaplar verildiğini belirtirken 15 günlük yasal sürecin geçirilmediğini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli yazılı açıklamasının devamında “Bakanlığa ve Alo Gıda Hattı’na gelen tüm  başvuru talepleri soruşturma veya incelemeyi gerektiriyorsa başvuruda bulunan kişi ve kurumlara yasal süreç içerisinde cevap verildiği ve vatandaşın bilgilendirildiği belirtilirken, mevzuat gereği 15 gün içerisinde cevaplanması gereken ALO 174 Gıda Hattı’na yapılan başvurular cevaplanıyor. Başvuru sahiplerine önce ön bilgi verildiğini ardından da şikayete konu olan ürünlerden numuneler alınarak gerekli analizlerin yapılmasının ardından yasal süreç içerisinde vatandaşa kesin bilgi verilerek hizmet veriliyor. Bugüne kadar bakanlığımıza yapılmış tüm başvurular cevaplandırılmıştır” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz