Türkiye’de daha önce bazı camilerde de uygulamaya çalışılan ama başarısız olan “Askıda çorap” projesi Sivas’ın Zara ilçesi kaymakamlığı tarafından başlatılan ‘Askıda çorap’ projesi, bölge halkı tarafından yoğun ilgi gördü.

Zara İlçe Kaymakamı Mehmet Sayın tarafından hayata geçirilen proje kapsamında  görevli ekipler ve cami imamları bir araya gelerek “Askıda çorap” projesi hakkında fikir alışverişinde bulundular. Kaymakamlığa bağlı ekipler cami görevlilerinin isteklerini ve fikirlerini aldıktan sonra proje hayata geçirildi.

Proje kapsamında ekipler ilk etapta ilçe merkezinde bulunan camilerin duvarlarına monte ettikleri askılara çoraplar astılar. Camiye namaz kılmak için işinden çıkıp gelen ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar askıda bulunan çorapları ücretsiz olarak alabiliyorlar. Proje ilerleyen günlerde sadece ilçe merkezli değil köy camilerinde de hayata geçirilecek.

Cuma günü Zara ilçesinde bulunan tüm camilerde okutulan Cuma hutbesinde porjeden bahsedilerek uygulama hakkında vatandaşlar bilgilendirildi. Proje hakkında konuşan bir köy imamı yaptığı açıklamada “ Kaymakamlığımız çok güzel bir projeye start verdi. Camiye namaz kılmak için gelen bazı işçi  kardeşlerimizin çorapları temiz olmayabiliyor, işlerinden dolayı yırtık olabiliyor. Camilerde daha nezih bir ortamda namaz kılınması için böyle bir proje uygulaması başlattığı için ilçe kaymakamımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Cami cemaatinden yapılan açıklamada da “ Bazı kardeşlerimiz istemeden yırtık çoraplarla veya çorapsız olarak camiye geliyorlardı. Bu bazen rahatsızlık yaratıyordu. Böyle bir uygulamayı hayata geçirenlerden Allah razı olsun” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz