AKP’li eski Güzelyalı Beldesi (Mahallesi) Belediye Başkanı Selçuk Mutlu ve inşaat mühendisi eşi Selda Seven Mutlu hakkında Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘icbar suretiyle irtikap’ (görevi kötüye kullanma) suçundan eski belediye başkanı Selçuk Mutlu ve eşi Selda Seven Mutlu hakkında 10’ar yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davada karı koca 5’er yıl hapis cezasına mahkum edildiler.

Eski belediye başkanı Selçuk Mutlu görevinin başında iken müteahhit İsmail Turan, yaşadığı itilafı yargıya taşımıştı.  Selçuk Mutlu ile eşi Selda Seven Mutlu hakkında müteahhit İsmail Turan Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘icbar suretiyle irtikap’ davası açmıştı.

BERAAT KARARINI YARGITAY BOZDU

Mahkeme sonrasında Selçuk Mutlu ve eşi Selda Seven Mutlu çifti hakkında beraat kararı çıkmasının ardından müteahhit İsmail Turan’ın Yargıtay’a itirazı nedeniyle 11 Aralık günü   yapılan yeniden yargılama sonrasında 50 sayfalık savunma veren eski belediye başkanı ve eşine mahkeme 5’er yıl hapis cezası verdi. Mahkemenin vermiş olduğu bu karara Mutlu çiftinin itiraz edeceği öğrenildi.

MAL VARLIĞINI KONUMU SAYESİNDE Mİ ELDE ETTİ?

Belediye Başkanı olmadan önce belediyede Fen İşleri Müdürü olarak görev yapan Selçuk Mutlu’nun görev yaptığı süre zarfında yüklü bir mal varlığına sahip olduğu ve bu mal varlığını konumun kullanarak elde ettiği iddia edilmişti.

MAL VARLIKLARI ORTA ÇIKTI

Eski belediye başkanı ve eşine ait şirketlerin 280 bin metre kare arsa, konut ve araziye sahip oldukları tapu kayıtları mahkeme sunulmuştu. Mahkemede müteahhit İsmail Turan kendisinden talep edilen parayı ödemeyi kabul etmediği için Güzelyalı Belediyesi sınırlarındaki arsanın meclis kararı ile vasfının değiştiğini iddia etmişti.

CEZALAR ERTELENDİ

Mutlu çifti hakkında  2013 yılında açılan dava sonrasında Selçuk Mutlu 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılırken eşi Selda Seven Mutlu ise 7 ay 15 gün hapis cezası almışlardı. Mahkeme sanıkların daha önce 3 ayı geçen bir hapis cezası almadığı için verilen cezanın uygulanmasını ertelemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz