Afganistan’da dün sabahın erken saatlerinde başlayan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ülkede bulunan 9 milyon 600 bin seçmen sandık başına gitti. Afganistan’da bu seçimler sonrasında 15.’inci Cumhurbaşkanı seçmiş olacak.

Seçimlerde 15 adayın bulunduğu Afganistan Cumhurbaşkanlığı için en iddialı adayın ülkede bulunan tüm etnik grupların ve liderlerinin desteğini alan hale Cumhurbaşkanlığı görevine devam eden Eşref Gani ve Abdullah Abdullah gösteriliyor.

2011 yılında Taliban’ın devrilmesinin ardından bu yıl  4’üncü kez cumhurbaşkanı seçimi yapılırken seçimlere saldırı düzenleyeceğini açıklayan Taliban tehditlerine karşı ülkede üst düzeyde önlemler alındı.

Cumhurbaşkanı oyunu kullandı

Halen Cumhurbaşkanı olarak görevine devam eden ve bu seçimlerde de aday olan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan’ın başkent Kabil’de bulunan Amani Lisesinde oyunu kullandıktan sonra seçimleri takip eden gazetecilere yaptığı açıklamada, “ Demokrasiye saygı duyan herkesin seçime katılması gerektiğini belirterek ülke genelinde bulunan tüm seçmenleri oy kullanmaya davet ederek, seçimlere hile karıştırılmaması için tedbirler alındığını, seçimin olaysız geçmesi içinde gerekli tedbirlerin alındığını, seçim sonrası çıkan sonuca da herkesin saygı göstermesi gerektiğini ”belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için Afganistan’da bulunan 34 ilde seçim yapılacağı açıklanmış ve Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Taliban’ın kontrolü altında olduğu düşünülen ilçelerde seçimlerin yapılmayacağı açıklandı.

Afganistan’da resmi olmayan açıklamalara göre Kunduz, Bağlan, Herat, Tahr, Gor, Helmand, Faryab gibi vilayetlerde bulunun 40 ilçede halen Taliban hüküm sürerken 100 ilçenin de Taliban tehdidi altında olduğu açıklandı.

Ülke genelinde bulunan tüm seçim merkezlerinden üçte birinde Taliban tehdidi yüzünden seçim faaliyetleri yapılmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz