Hayvansal ürünleri yemeyi reddedenlerin kürk gibi hayvanlardan üretilen giysilerden de kaçınması son derece normal. Bu durum da vefan modasının ortaya çıkmasına neden oldu. ABD’nin Los Angeles kenti de vegan modasının büyük ilgi gördüğü kentlerin başında geliyor.

Kentteki satıcılar, hayvan vahşetine neden olmadan imal edilen giysi ve ayakkabı talebini karşılamak için yoğun bir faaliyet içinde.

California’da bir tasarımcı, bütün zamanını ve enerjisini geri dönüştürülmüş malzemelerden tasarlanan ve tamamen geri dönüştürülebilen spor ayakkabılar üretmek için harcıyor.

Los Angeles’li Cynthia Arcas, oğlunun ısrarları üzerine kendi işini kurduğunu söyledi. Arcas, oğlunun en çok kaynakların neden israf edildiğini, suyun bu kadar neden israf edildiği sorduğunu söyledi. Bu sorular üzerine kendisinin neler yapabileceğini düşünmeye başladığını ifade eden Arcas, öncelikle değişime kendinden boşladığını belirtti.

Kurduğu firmada geri dönüştürülmüş malzemelerden ayakkabı üreten Arcas, farkı renklerde ayakkabı tasarlarken hiç birinde boya kullanmadığını ifade etti.

Arcas, boyama işleminde su ve kimyasalları dengeli bir şekilde kullandığını vurgulayarak, “

Geri dönüştürülmüş kauçuktan, kotondan ve plastik şişelerden yapılan, yeniden dönüştürülebilir spor ayakkabılar yapmaya karar verdik. Ayakkabılar çok rahat. İçlerinde hindistan cevizi lifi var” ifadelerini kullandı.

Vegan giysilerle ayakkabıların çoğu yüksek fiyatlarla satılıyor. Vegan tasarımlar arasında çok seçenek bulunuyor. Tasarımcı Rebeca Mink, ünlülerin tasarımcı olduğunu, onlara kıyafetler ve ayakkabılar tasarladığını ifade ederek, “Aynı işi, deri kullanmadan ve hayvanlara zarar vermeden ama aynı zamanda beğenilecek ve modaya uygun olarak yapmanın yolunu bulmak istedim ve sonunda yaptım” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz