ABD’de George Floyd cinayet davası henüz daha bir gün önce tamamlanmışken ABD’de yeni güne bir polis cinayeti ile başladı.

ABD’nin Ohio eyaletinin Columbus şehrinde meydana gelen olayda bir polis memuru tarafından 16 yaşındaki siyah Amerikalı Makiyah Bryant, polis tarafından vurularak öldürüldü.

Yerel ve ulusal haber sitelerine göre polis ekipleri bir bıçaklı saldırı ihbarı üzerine olay yerine geldiklerinde 16 yaşındaki Bryant’a 4 el ateş etti. Polis memurunun açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Braynt ambulansla hastaneye kaldırılırken Bryant, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yaşanan olay sonrasında Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Columbus Belediye Başkanı Andrew Ginther  “Bu öğleden sonra talihsiz bir şekilde 16 yaşındaki genç bir kadın trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Olaya ait tüm detayları bilmiyoruz. Elimizde sadece polis memurunun vücut kamerası görüntüleri var. En kısa sürede olayı aydınlatmak için çalışmalara başladık. Bağımsız bir soruşturma olacak. Kullanılabilecek tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Vatandaşlardan sakin kalmalarını ve büronun verileri toplamasına izin vermelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre 16 yaşındaki çocuğun kendisine saldıran yetişkinlerden korunmak için elinde bıçak tuttuğu, polis gelir gelmez bıçağı bırakmasına rağmen ateş edilerek öldürüldüğü iddia edildi.

10TV’nin haberine göre, Byrant’ın teyzesi Hazel Bryant, kanala yaptığı açıklamada polisin Makiyah’ı ‘hiçbir uyarıda bulunmadan vurduğunu’ söyledi.

Yaşanan cinayetin ardından ise, vatandaşlar sokaklara çıkarak protesto gösterilerine başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz