Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörü Prof.Dr. Jeffrey D. Sachs, ABD’nin dünya nüfusunun yüzde 4,4’üne sahip olduğunu ve dünyayı yönetemeyeceğini söyledi. Sachs, ABD Başkanı Doland Trump’ın, kongre üyelerinin ve ABD’deki diğer kurumların bunu henüz anlamadığını ancak anlayacaklarını ifade ederek, dünyanın çok büyük yetenekleri ve yetkinlikleri olduğunu, ABD’nin her şeyi yönetemeyeceğini ve kontrol edemeyeceğini vurguladı. Sachs, çok kutuplu bir dünyaya doğru gidiş olduğunu ifade etti.

Jeffrey Sachs, dünyada sınırların ortadan kalkması ya da küreselleşme ile sorunların tamamının ülkeler arasında el ele vererek çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, uluslararası iş birliği kavramının da günümüzde tehdit altında olduğunu kaydetti. 

Sachs, Sürdürülebilir Kalkınma ile ilgili olarak iş birliğinin hedeflenmesi gerektiğini vurgulayarak, sadece yerelde değil uluslararası çapta da iş birliğinin oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Okyanusların ve denizlerin insan aktivitelerini kaldıramayacak bir hale geldiğini ifade eden Sachs, şimdi bir de derin deniz madenciliğinin çıkarıldığını, insanların aç gözlülüğünü sonu olmadığını belirtti. Sachs, derin deniz madenciliği yaparak çevrenin ciddi bir baskı altına alındığını ifade ederek, “En büyük felaket de bio çeşitliliğin azalması. Dünyanın her yerinde diğer türleri öldürüyoruz” dedi.

Büyük krizlerin yaşandığını kaydeden Sachs, krizleri çözmek için kimsenin bir şey yapmadığına işaret itti.

Sachs, buzulların kopup çözüleceği bir döneme girildiğini hatırlatarak, Grönland ve Antartika’daki buzulların çözüleceği döneme girildiğini, Türkiye’nin de sularla çevrili olduğunu, aynı tehlikenin yaşandığına dikkat çekti.

Donald Trump’ın cahil ve korkunç bir insan olduğunu söyleyen Sachs, Trump’ın bilime inanmadığını ve bilim adamlarını Amerikan hükümetinden uzaklaştırmaya çalıştığını bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz